
Spółka Energetyczna "Jastrzębie" uzyskała dofinansowanie na budowę elektrociepłownie w Częstochowie. Budowa zostanie wsparta kwotą 6 milionów 170 tys. zł.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił jastrzębskiej spółce energetycznej preferencyjnej pożyczki na budowę elektrociepłowni w Częstochowie. Kwota wsparcia wynosi 6 milionów 170 tys. zł. Nowa elektrociepłownia będzie zlokalizowana na terenie Koksowni Częstochowa Nowa. Ma ona dysponować mocą na poziomie 3 MW i będzie opalana gazem koksowniczym. Będzie to pierwszy w Polsce i trzeci w Europie projekt wykorzystujący silnik tłokowy opalany gazem koksowniczym.
Decyzja o budowie przez Spółkę Energetyczną „Jastrzębie" nowej jednostki energetycznej zapadła jesienią zeszłego roku. Koksownia Częstochowa Nowa i SEJSA zawarły 10-letnią umowę o współpracy. Na mocy jej postanowień Koksownia będzie kupowała od SEJSA energię elektryczną, ciepło i wodę, a w zamian będzie dostarczała jastrzębskiej spółce gaz. Częstochowska jednostka ma według planów produkować rocznie minimum 22 610 MWh energii elektrycznie i 78.500 GJ energii cieplnej. Jej budowa ma się zakończyć do końca kwietnia przyszłego roku.
W ramach inwestycji, przewiduje się zabudowę agregatu kogeneracyjnego zasilanego gazem koksowniczym o mocy do 3 MW. Wyprodukowana energia elektryczna i cieplna w postaci pary wodnej w całości będzie zużywana przez Koksownię. Wytworzona para zastąpi częściowo parę produkowaną obecnie w istniejącej kotłowni, a energia elektryczna umożliwi ograniczenie spalania węgla o ok. 10 800 ton rocznie. „Po zakończeniu zadania w kwietniu 2013 roku znacznemu zmniejszeniu ulegnie również emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery. Przede wszystkim dwutlenku siarki o 64 tony, tlenków węgla o 70 ton i dwutlenku azotu o 40 ton rocznie" – wyjaśnia WFOSiGW w Katowicach.
Obecnie na terenie Koksowni „Nowa" czynna jest kotłownia wyposażona w trzy kotły parowe o łącznej mocy 15 MW. Opalane są one gazem koksowniczym. Produkowana przez nie para jest wykorzystywana w całości przez Koksownię. Nadmiar gazu koksowniczego sprzedawany jest natomiast Hucie Częstochowa. Wkrótce nowym odbiorcą zostanie należąca do SEJSA elektrociepłownia.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sejsa.pl/ wfosigw.katowice.pl/ koksownianowa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-