Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-02-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-02-24
Pięciu powalczy o Puławy
Zakłady Azotowe chcą się uniezależnić od zewnętrznych dostawców energii.
Zakłady Azotowe chcą się uniezależnić od zewnętrznych dostawców energii.

Wiemy już kto zawalczy o budowę nowej elektrowni w Puławach. Tamtejsze Zakłady Azotowe zaprosiły pięciu oferentów spośród dziesięciu zainteresowanych.

Zakłady Azotowe w Puławach (ZAP) nie posiadają własnego źródła energii, które w pełni zaspokoiłoby ich zapotrzebowanie. W takiej sytuacji ZAP postanowił zbudować nową elektrownię, która zmieni tą sytuację. - Przedmiotem zamówienia jest budowa Elektrowni Puławy. W ramach zamówienia zostanie wykonany w formule„pod klucz" duoblok gazowo-parowy o mocy od około 800MWe do około 900MWe netto wraz z instalacjami obiektami pomocniczymi, dla zasilania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w energię elektryczną oraz dla zasilania Zakładów Azotowych Puławy SA w parę technologiczną i wodę grzewczą – można przeczytać w ogłoszeniu o przetargu.

Swoje zainteresowanie wyraziło 10 oferentów, ale tylko połowa z nich została zaproszona do złożenia ostatecznych ofert. Są to: Alstom Power Sp. z o.o.; General Electric International Inc./Iberdrola; Mostostal Warszawa/Ansaldo Energia S.p.A.; Siemens Sp. z o.o./ Siemens Ostrich/ Siemens Switzerland; SNC-Lavalin Polska Sp. z o.o./SNC – Lavalin Inc./SNC-Lavalin Constructors Inc. Z szansą na wywalczenie kontraktu na inwestycję w Puławach musiały się natomiast pożegnać konsorcja i spółki: Abener Energia S.A/ Teyma/ Mitsubishi Heavy Industries, Ltd.; Budimex S.A./ Tecnicas Reunidas S.A./ GAMA; China Gezhouba Group Company Ltd/ Guandong Electric Power Design Institute; Cobra Instalaciones y Servicios S.A.; Duro Felguera S.A.

Nową jednostkę w Puławach ZAP zbuduje we współpracy z koncernem PGE. Do końca I kwartału 2014 roku mamy poznać wykonawcę budowy. Sama budowa elektrowni ma potrwać ok. 36 miesięcy od momentu objęcia placu budowy do chwili uruchomienia bloku. ZAP planuje, że przekazanie placu budowy nastąpi w 2014 roku, po uzyskaniu wszelkich wymaganych uzgodnień.

Obecna Elektrociepłownia Puławy pokrywa jedynie 40 proc. zapotrzebowania ZAP na energię. Posiada ona pięć kotłów OP-215 o łącznej mocy 855 MWt oraz cztery turbozespoły o mocy 117 MWe. Nadwyżki ciepła trafiają do miejskie sieci ciepłowniczej. Nowa elektrownia ma pozwolić ZAP na samowystarczalność energetyczną. Według planów ma ona ruszyć w 2018 r.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
elektrowniapulawy.pl/ zapulawy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także