
9 kwietnia PGNiG Termika podpisało list intencyjny z Ursus Invest, który dotyczył przejęcia spółki Energetyka Ursus, która jest w stanie upadłości. Oznacza to, że klienci upadłej elektrociepłowni nie muszą się obawiać przerwy w dostawach ciepła. Energetyka Ursus zaopatrywała w energię 25-tysięczne osiedle w warszawskiej dzielnicy Ursus oraz 120 przedsiębiorstw działających na tym terenie.
Energetyka Ursus dostarczała ciepło oraz wszystkie inne media bezpośrednio do firm działającym na terenie byłych ZPC Ursus. Ponadto ogrzewała również liczące 25 tys. mieszkańców osiedle Niedźwiadek. 3 kwietnia spółka ogłosiła upadłość z powodu 20 mln zł długu z tytułu nieodprowadzanych składek na ZUS. Zalegała także z ponad milionem złotych podatków. W tej sytuacji odbiorcy ciepła z Energetyki Ursus pozostali bez gwarancji na dostawy energii jesienią.
Dosyć szybko znalazł się jednak inwestor chętny do przejęcia upadłej spółki. Jest nim PGNiG Termika, które w ten sposób postanowiło włączyć się do rywalizacji o warszawski rynek ciepła oraz uczynić krok ku realizacji planu strategicznego firmy na najbliższe lata, którym jest pozyskanie odbiorców końcowych ciepła o mocy 1000 MWt.
Pośrednikiem w dostarczaniu mieszkańcom Ursusa ciepła z Energetyki Ursus była Dalkia Warszawa. Spółka ta we współpracy z Dalkią Polska oraz jej spółką zależną Cleveren Holding przygotowuje się do budowy wysokosprawnej elektrociepłowni gazowej w Ursusie, a także podłączenia terenów Ursusa, w tym obszaru osiedla Niedźwiadek, do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponieważ jednak prace w ramach tych inwestycji zakończą się najwcześniej przed sezonem grzewczym 2016-2017, Dalkia Warszawa wyraziła gotowość do współpracy z miastem stołecznym Warszawą w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego miastu oraz dzielnicy Ursus.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl, pb.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl