Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-09-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-09-12
PAS: ustawa antysmogowa da samorządom instrumenty do walki z niską emisją
Największy problem ze smogiem z polskich miast ma Kraków
Największy problem ze smogiem z polskich miast ma Kraków

70% z 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest za pomocą kotłów węglowych, które najczęściej nie spełniają standardów emisyjnych i są głównym powodem złej jakości powietrza w naszym kraju. Polski Alarm Smogowy (PAS) ma jednak nadzieję, że zmieni się to dzięki ustawie antysmogowej.

Chodzi o nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, którą na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu zajmowali się senatorowie. Przewiduje ona, że sejmik województwa będzie mógł wprowadzić ograniczenia (lub zakazy) w zakresie eksploatacji nieefektywnych urządzeń grzewczych. Uchwała będzie mogła ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku oraz rodzaje podmiotów lub instalacji, których ograniczenia nie będą dotyczyć.

Obecnie samorządy nie mogą samodzielnie ustalać szczegółowych przepisów dotyczących standardów emisyjnych kotłów domowych, parametrów węgla czy jakości paliw, które można spalać w domowych instalacjach. W ich gestii leży jedynie wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem w domowych piecach, co w 2013 roku zrobił Kraków.

"Ta ustawa wyposaży samorządy w instrumenty, które będą skuteczniejszym narzędziem w walce o poprawę jakości powietrza w Polsce – mówi Andrzej Guła, ekspert inicjatywy obywatelskiej Polski Alarm Smogowy. Niezmiernie ważne jest to, żeby samorządy miały bardziej elastyczny wachlarz możliwości przeciwdziałania niskiej emisji, która jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jeżeli chcemy poprawić jakość powietrza, to musimy doprowadzić do tego, że w Polsce normy jakości uznane za bezpieczne dla zdrowia nie będą przekraczane, by tak się jednak stało, samorządy muszą mieć do dyspozycji właśnie takie narzędzie, jakie zakłada ustawa."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
asib.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także