
Już w najbliższym czasie PKN Orlen ma rozpocząć prace przy budowie bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe, który powstanie w Płocku. Będzie on produkował energię zarówno na potrzeby wewnętrzne spółki jak i zewnętrzne. Elektrociepłownia powinna być gotowa na przełomie 2017 i 2018 roku.
Kontrakt na budowę elektrociepłowni dla Orlenu oraz jej 12-letni kompleksowy serwis otrzymało konsorcjum Siemens. Wartość umowy zawartej w formule "pod klucz" oraz umowy na serwis głównych urządzeń bloku to według informacji polskiej spółki łącznie 1,6 mld zł.
"Obecnie trwa etap projektowania - informuje biuro prasowe PKN Orlen. Teren budowy zostanie przekazany wykonawcy jeszcze w kwietniu i od tego momentu rozpoczną się prace budowlane. Zakładamy, iż pierwsze uruchomienie turbiny nastąpi w 2017 r. Planujemy natomiast, aby elektrociepłownia w Płocku została przekazana do użytku na przełomie 2017 i 2018 r."
Elektrociepłownia w Płocku jest drugą tego typu inwestycją PKN Orlen po rozpoczętej w 2013 r. budowie we Włocławku bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe. Warty 1,4 mld zł blok powstający w pobliżu włocławskiego Anwilu ma być gotowy w IV kw. 2015 roku. "Obie jednostki - podkreśla biuro prasowe Orlenu - będą cechowały się wyjątkowo wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko, dzięki ekologicznemu paliwu oraz wysokim stopniem wykorzystania w ciągu roku. To wszystko, przy uwzględnieniu również bardzo niskich relatywnych nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na MWh, decyduje o atrakcyjności obu inwestycji."
Według PKN Orlen, budowa bloków energetycznych we Włocławku i w Płocku wpisuje się w cele strategii grupy kapitałowej tej spółki, "które zakładają modernizację istniejących aktywów oraz budowę nowych mocy energetycznych".
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Schneider Electric przedstawia technologiczne trendy na 2022 r.
Rozwój gospodarki opartej na danych i wzrost znaczenia chmury obliczeniowej, a więc i roli centrów danych, na nowo kształtuje krajobraz...
-
-