Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-17
Olsztyński MPEC ogłasza przetarg na nową elektrociepłownię
Wikimedia, CC0
Wikimedia, CC0

W 2020 roku fabryka opon Michelin przestanie dostarczać ciepło mieszkańcom Olsztyna. Dlatego miasto planuje budowę nowego źródła energii. Będzie to elektrociepłownia na paliwo alternatywne przy ul. Lubelskiej. 27 lutego olsztyński MPEC poinformował, że inwestycja nie powstanie, jak początkowo zapowiadano, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Dotychczas MPEC zamierzał realizować to przedsięwzięcie w formule wspólnej spółki celowej w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), do której strona publiczna miała wnieść aport w postaci gruntu przy ul. Lubelskiej i ciepłowni Kortowo, a partner prywatny - wkłady gotówkowe.

Według nowych panów wyłoniony w przetargu partner prywatny, poprzez własną spółkę celową PPP samodzielnie zbuduje przy ul. Lubelskiej elektrociepłownię na paliwo alternatywne i gazową kotłownię rezerwowo-szczytową. Ma operować tą instalacją przez 25 lat i realizować na podstawie kontraktu z MPEC m.in. dostawy ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Powodem jest uzyskanie dotacji na budowę kotła na biomasę w Kortowie.

"Ze względu na rezygnację z powołania wspólnej spółki PPP MPEC z partnerem prywatnym - Konrad Nowak, prezes MPEC - zrezygnowaliśmy również z wydzielenia ciepłowni Kortowo i wcielenia jej do nowej spółki. Jednocześnie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymaliśmy pozytywną decyzję o wsparciu projektu w formie dotacji. A dotacja na budowę kotła biomasowego pozwoli zmniejszyć nakłady na modernizację kotłów węglowych w ciepłowni Kortowo."

Stworzenie takiego modelu pozwala przenieść całe ryzyko budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC wciąż będzie jednak uprawniony do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji czy warunków sprzedaży energii elektrycznej.

"Cel pozostaje bez zmian - dodaje Nowak. To zapewnienie dostaw ciepła mieszkańcom Olsztyna na co najmniej 30 lat, termiczne przekształcenie frakcji palnej z odpadów komunalnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, a także uzyskanie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego. Postępowanie przetargowe na partnera prywatnego, który wybuduje ciepłownię, ogłaszamy już dziś. Termin złożenia ofert planujemy na koniec lipca, ogłoszenie wyników — na wrzesień. Cały projekt powinien się zakończyć do 2021 roku."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
portalsamorzadowy.pl, olsztyn.wm.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także