Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-11-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-11-23
Ogrzewanie stanowi aż 10% wydatków Polaków
Wskaźnik dla Polski jest pochodną położenia geograficznego i wynagrodzeń
Wskaźnik dla Polski jest pochodną położenia geograficznego i wynagrodzeń

Jak wynika z danych Eurostatu, udział wydatków na nośniki energii w domowym budżecie wynosi w Polsce aż 9,9%. Tylko w Czechach i Słowacji z europejskich krajów odsetek ten jest jeszcze wyższy.

Można wskazać dwie przyczyny tego niekorzystnego dla Polski wskaźnika. Po pierwsze jest on wynikiem położenia geograficznego Polski, które sprawia, że zapotrzebowanie na energię jest wyższe niż na Południu Europy. Po drugie związany jest on z niskimi wynagrodzeniami (dopiero 22 miejsce w Unii).

Jeszcze więcej od Polaków na ogrzewanie musza wydawać jedynie Czesi i Słowacy - odpowiednio 10,6% i 13,0%. W obu tych krajach dochody są co prawda wyższe niż w Polsce, ale też więcej osób korzysta z ogrzewania gazowego (Słowacy) lub elektrycznego (Czesi) - znacznie droższego niż powszechnie wykorzystywany w Polsce węgiel. W efekcie Polska zajmuje dopiero 30 pozycję wśród 32 krajów Europejskich plasując się w gronie o najwyższym udziale wydatków na nośniki energii.

Tymczasem przeciętny mieszkaniec Unii wydaje na nośniki energii 6,3% swojego domowego budżetu. To 40% wszystkich wydatków na utrzymanie mieszkania. Najwięcej Europejczycy wydają na energię elektryczną - 46% całych wydatków na nośniki energii. Spora część wydatków Europejczyków trafia też do dostawców gazu (33%) oraz oleju opałowego (10%). Popularne w Polsce stałe nośniki energii (np. drewno, węgiel) odpowiadają w Europie jedynie za 5% wydatków.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także