Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-01-06 | Ostatnia aktualizacja: 2006-01-06
Ogniwa litowo-jonowe po raz kolejny w kosmosie

Ogniwa litowo-jonowe po raz kolejny w kosmosie
Źródło energii niezależne od słońca jest niezbędne, gdyż satelita ma pracować również w okresie zaćmienia. Alternatywę dla baterii słonecznych stanowią ogniwa litowo-jonowe dostarczone przez firmę Mitsubishi Electric. Shin Satelite zajmuje się nadzorowaniem pracy baterii na pokładzie THAICOM 4. W październiku 2005 r. SS/L potwierdziła, iż ogniwa pracowały zgodnie z założeniami podczas pierwszego okresu zaćmienia.
Baterie o pojemności 100Ah, użyte na pokładzie THAICOM 4 trafiły na rynek pod koniec 1998 roku, testy jakościowe zostały przeprowadzone w 2000 roku. Firma Mitsubishi Electric jest wyłącznym dostawcą tego typu ogniw, wybranym przez SS/L do wszystkich przyszłych projektów związanych z satelitami.
Baterie do satelity THAICOM 4 posiadają 24 ogniwa 100Ah każde, co stanowi największą na świecie pojemność baterii litowo-jonowych, przeznaczonych do działania w przestrzeni kosmicznej. Główną zaletą tego typu baterii w porównaniu do niklowo-wodorowych (NiH2), jest wysoka pojemność w stosunku do masy ogniwa oraz łatwość obsługi i konserwacji. Przy założeniu takiej samej mocy baterie litowo-jonowe ważą dwa razy mniej i zajmują trzykrotnie mniej miejsca, niż ogniwa niklowo-wodorowe. Eliptyczno – cylindryczny kształt baterii bardzo korzystnie wpływa na odprowadzanie ciepła i zwiększa wytrzymałość mechaniczną modułu.
Dzięki zastosowaniu kobaltu w procesie produkcji, ogniwa mają znacznie lepszą zdolność rozpraszania ciepła w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań, bazujących na niklu. O zastosowaniu baterii Mitsubishi w ekstremalnych warunkach spotykanych w przestrzeni kosmicznej, zadecydowały również wbudowane zabezpieczenia takie jak obwód bocznikujący oraz przełącznik rezerwy. Baterie na pokładzie satelity mają zagwarantować zasilanie okresach zaćmienia przez najbliższe15 lat.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Mitsubishi Electric, Spacedaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-
-