Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-01-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-01-06
Ogniwa litowo-jonowe po raz kolejny w kosmosie
Ogniwa litowo-jonowe po raz kolejny w kosmosie
Ogniwa litowo-jonowe po raz kolejny w kosmosie
Firmy Mitsubishi Electric Corporation oraz GS Yuasa poinformowały o udanym zastosowaniu pakietu baterii litowo-jonowych w Geo-satelicie THAICOM 4, należącym do Indyjskiej Agencji Kosmicznej. Satelita został wyprodukowany przez Space Systems/Loral (SS/L) dla Shin Satellite i wystrzelony 11 sierpnia 2005 z terenu Gujany Francuskiej.

Źródło energii niezależne od słońca jest niezbędne, gdyż satelita ma pracować również w okresie zaćmienia. Alternatywę dla baterii słonecznych stanowią ogniwa litowo-jonowe dostarczone przez firmę Mitsubishi Electric. Shin Satelite zajmuje się nadzorowaniem pracy baterii na pokładzie THAICOM 4. W październiku 2005 r. SS/L potwierdziła, iż ogniwa pracowały zgodnie z założeniami podczas pierwszego okresu zaćmienia.

Baterie o pojemności 100Ah, użyte na pokładzie THAICOM 4 trafiły na rynek pod koniec 1998 roku, testy jakościowe zostały przeprowadzone w 2000 roku. Firma Mitsubishi Electric jest wyłącznym dostawcą tego typu ogniw, wybranym przez SS/L do wszystkich przyszłych projektów związanych z satelitami.

Baterie do satelity THAICOM 4 posiadają 24 ogniwa 100Ah każde, co stanowi największą na świecie pojemność baterii litowo-jonowych, przeznaczonych do działania w przestrzeni kosmicznej. Główną zaletą tego typu baterii w porównaniu do niklowo-wodorowych (NiH2), jest wysoka pojemność w stosunku do masy ogniwa oraz łatwość obsługi i konserwacji. Przy założeniu takiej samej mocy baterie litowo-jonowe ważą dwa razy mniej i zajmują trzykrotnie mniej miejsca, niż ogniwa niklowo-wodorowe. Eliptyczno – cylindryczny kształt baterii bardzo korzystnie wpływa na odprowadzanie ciepła i zwiększa wytrzymałość mechaniczną modułu.

Dzięki zastosowaniu kobaltu w procesie produkcji, ogniwa mają znacznie lepszą zdolność rozpraszania ciepła w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań, bazujących na niklu. O zastosowaniu baterii Mitsubishi w ekstremalnych warunkach spotykanych w przestrzeni kosmicznej, zadecydowały również wbudowane zabezpieczenia takie jak obwód bocznikujący oraz przełącznik rezerwy. Baterie na pokładzie satelity mają zagwarantować zasilanie okresach zaćmienia przez najbliższe15 lat.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Mitsubishi Electric, Spacedaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :