
Geotermia Podhalańska zakończyła wiercenia geotermalna Bańska PGP-3. Odwiert osiągnął już planowaną głębokość 3400 m.
Geotermia Podhalańska zakończyła wiercenia w Bańskiej Niżnej dla odwiertu Bańska PGP-3. Inwestycję rozpoczęto jesienią zeszłego roku. - W interwale 3266- 3339 m stwierdzono obecność kompleksu triasu dolnego tzw. kampilu do tej pory nierozpoznanego w jednostce Białego Dunajca. Utwory te - łuki, margle, anhydryty stanowią kompleks podścielający kolektor, ale na granicy z triasem środkowym można się także spodziewać dopływów wód termalnych – informuje Geotermia. Po zakończeniu wierceń przeprowadzono badania geofizyczne w otworze aby w pełni poznać parametry jego oraz przewierconych kompleksów skalnych. Dla rurowania otworu wyznaczono interwały rur perforowanych i pełnych. - Z kompleksu kolektora pobrano rdzenie skał do dalszych badań petrograficznych i strukturalnych niezbędnych, aby m.in. dobrać jak najlepiej skład cieszy do kwasowania kolektora - zabiegu wykonywanego dla udrożnienia stref dopływu wody termalnej do otworu (...). Zarurowany otwór zostanie poddany testom hydrodynamicznym dla poznania parametrów złoża w tym najbardziej dla nas interesującego, czyli wydajności otworu – wyjaśnia podhalańska spółka.
W miejscu wierceń w Bańskiej Niżnej stwierdzono obecność wód geotermalnych o temperaturze 89 st. C. To ciepło ma zasilić sieć ciepłowniczą spółki. Według planów GP pozwoli on na podłączanie nowych klientów do sieci przez najbliższe trzy lata. Wydajność instalacji ma natomiast wynieść min. 200 m3 gorącej wody na godzinę. Inwestycja warta jest ponad 20 mln zł. W zeszłym roku Geotermia Podhalańska osiągnęła sprzedaż ciepła na poziomie ponad 383 TJ/rok oraz przekroczyła 57 MW mocy zamówionej na koniec roku.
Większościowym udziałowcem spółki jest NFOŚiGW (88,15 proc. kapitału zakładowego). Fundusz chce swoje akcje sprzedać jeszcze w tym roku. Siedem samorządów, które również są udziałowcami w GP, sprzeciwia się pomysłom Funduszu. Są to gminy Zakopane (7,06 proc. akcji), Szaflary (0,83 proc. akcji), Biały Dunajec (0,41 proc.), Poronin (0,22 proc.), Nowy Targ (0,07 proc.), Kościelisko (0,04 proc.) i Bukowina (0,03 proc.). Powyżej 1 proc. akcji posiada jeszcze Skanska – 1,47 proc.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- geotermia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
-
-
-
-