Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-10-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-05
Nowe źródło energii w Żaganiu
Umowa podpisana. Od lewej: Adam Lazar i Krzysztof Diduch
Umowa podpisana. Od lewej: Adam Lazar i Krzysztof Diduch

Produkcja w jednym źródle energii cieplnej i elektrycznej to rozwiązanie, które jest nie tylko efektywne, ale też ekologiczne, a rozwój kogeneracji w dużym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Kolejnym miastem na kogeneracyjnej mapie Grupy Kapitałowej ECO będzie Żagań.

ECO Kogeneracja podpisała właśnie umowę na wykonanie kolejnego źródła wysokosprawnej kogeneracji. Układ wyposażony w silnik gazowy MWM Typ TCG 2020 V20 stanie w Żaganiu przy ul. Konopnickiej 18a i będzie generował moc elektryczną około 2 MWe oraz cieplną na poziomie 1,9 MWt. Wykonawcą nowego źródła energetycznego będzie Centrum Elektroniki Stosowanej „CES" Sp. z o.o, a zakończenie prac przewidziane jest na koniec roku 2021 roku.

Inwestycja warta niemal 8,5 mln złotych zostanie dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. ECO Kogeneracja pozyskała wsparcie w wysokości niemal 45% całej inwestycji.

Dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu oraz dzięki wykorzystaniu paliwa gazowego zamiast węgla, efekt redukcji energii pierwotnej to ponad 1500 ton zaoszczędzonego węgla rocznie. Nastąpi również zmniejszenie emisji CO2 o 12,7 ton rocznie.

Realizacja tej inwestycji ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Żagania. Włączenie kogeneracyjnego układu produkcyjnego pozwoli na lokalne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych z węglowych kotłowni systemowych w zakresie od około 30% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co de facto oznacza po prostu wyłączenie kotłowni węglowej w tym czasie.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także