Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-07
Nowa kogeneracja w Trzebiechowie
Nowa kogeneracja w Trzebiechowie

Spółka Ekokogeneracja poinformowała, że zrealizuje inwestycję montażu kontenerowej instalacji do produkcji ciepła technologicznego, z wykorzystaniem Wodorowego Generatora Energii w Trzebiechowie. Spółka otrzymała już decyzję środowiskową dla tej budowy.

Ekokogeneracja specjalizuje się w inwestycjach w małych i średnich miastach oraz zakładach przemysłowych. Zajmuje się ona projektami kogeneracyjnymi  opartymi o technologię zgazowywania odpadów komunalnych i przemysłowych. Wkrótce spółka będzie mogła przystąpić do realizacji projektu w Trzebiechowie. „Otrzymanie decyzji środowiskowej po jej uprawomocnieniu jest ostatnim krokiem formalnym, niezbędnym do dokonania przez Ekokogeneracja Trzebiechów Sp. z o.o. zgłoszenia o zamiarze przystąpienia do wykonywania robót budowlanych (...)" - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Technologia produkcji w skojarzeniu energii elektrycznej i cieplnej opiera się na zgazowywaniu odpadów produkcyjnych z wykorzystaniem Wodorowego Generatora Energii (urządzenie do zgazowywania). Wykorzystywane paliwo musi mieć wilgotność nie większą niż 40 proc. i być rozdrobnione do frakcji od 0 do 70 mm. Cały proces wytwarzania energii w tym procesie składa się z kilku etapów. Wpierw odpady trafiają do komory, w której w wyniku reakcji termochemicznej są podgrzewane bez dostępu tlenu, do temperatury 450-600 C0. W ten sposób uzyskuje się gaz syntezowy w skład, którego wchodzą węglowodory i wodór. „Zastosowanie atmosfery redukującej zamiast utleniającej, dopalania katalicznego, skrajnie wysokich temperatur i długiego czasu retencji gazów powoduje rozpad najbardziej trwałych związków organicznych i nieorganicznych zawartych w materiale wsadowym. W zależności od rodzaju materiału wsadowego uzyskuje się przeprowadzenie w gaz syntezowy od 80% do 95% materiału wsadowego" - czytamy w objaśnieniu Ekokogeneracji.

Uzyskany w pierwszej komorze gaz przechodzi do drugiej gdzie jest on spalany w temperaturze 1600 stopni Celsjusza. Zastosowanie tak wysokiej temperatury pozwala na uzyskanie przez spaliny wartości osiąganych przy spalaniu gazu ziemnego. Gazy spalinowe trafiają natomiast do komory gdzie są schładzane i wstępnie odpylane. W kolejnym etapie trafiają one już do właściwego odpylania, a potem przechodzą do kotła parowego. W kotle parowym wytwarzana jest para technologiczna wykorzystywana do napędzania turbiny produkującej prąd. Kocioł parowy w tej instalacji ma 1,5 MW zaś turbina parowa 0,2 MW. Po przejściu przez kocioł spaliny są ostatecznie oczyszczane i trafiają kominem do atmosfery. „Produktem ubocznym procesu zgazowywania materiału wsadowego jest odpad w postaci popiołu, którego masa wyjściowa stanowi od 5% do 20% masy wejściowej zgazowanego materiału wsadowego. W zależności od rodzaju materiału wsadowego popiół po przebadaniu go zgodnie z wymogami Ustawy o odpadach może być wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz, wykorzystywany w budownictwie lub składowany" - wyjaśnia dodatkowo spółka.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ekokogeneracja.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także