
Tauron Polska i PGNiG planują kolejną wspólną inwestycję. Po Elektrociepłowni Stalowa Wola ma przyjść kolei na Elektrownię Łagisza. Inwestycję miałyby wesprzeć pieniądze z programu Inwestycje Polskie.
Tauron i PGNiG planują wspólną inwestycję w blok gazowy w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Ma to być projekt bliźniaczy w stosunku do Elektrociepłowni Stalowa Wola, której budowa właśnie ruszyła. Projekt dla Łagiszy przewiduje budowę kogeneracyjnego bloku gazowego o mocy 430 MW. Miałby on zostać oddany do użytku pod koniec 2017 r. Przewidywany koszt tej inwestycji miałby się natomiast zmieścić w granicach 1,6 mld zł. PGNiG i Tauron liczą na to, że uda się na ten projekt pozyskać pieniądze z programu Inwestycja Polskie. Ministerstwo Skarbu zapowiedziało, że pierwsze pieniądze w ramach tej inicjatywy mają zostać uruchomione w przyszłym roku. Jednym z priorytetów mają natomiast być inwestycje w energetyce. – Będziemy aplikować o fundusze z Inwestycji Polskich na dofinansowanie projektu, o którym rozmawialiśmy z prezesem Dariuszem Luberą, szefem Tauronu, (...) przy okazji wmurowywania kamienia węgielnego pod elektrownię Stalowa Wola. Nasz nowy projekt, Łagisza, idealnie klasyfikuje się pod Inwestycje Polskie – zapewniała w rozmowie z Agencją Newseria Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG. Jeszcze przed końcem tego roku podpisany ma zostać list intencyjny dotyczący wspólnej w Będzinie inwestycji dwóch wspomnianych koncernów.
Elektrownia Łagisza należy do Tauronu. Dysponuje ona zainstalowaną mocą elektryczną rzędu 1060 MWe oraz cieplną na poziomie 335,2 MWt. Energia wytwarzana jest natomiast ze spalania węgla. Dla porównania Elektrociepłownia Stalowa Wola będzie dysponowała mocą rzędu 450 MWe i będzie wytwarzała energię w kogeneracji. Program Inwestycje Polskie ma się skupić na energetyce gdyż do 2016 roku zostaną wyłączone przestarzałe bloki energetyczne o łącznej mocy ok. 6 tys. MW. Do 2030 roku ma zostać łącznie wyłączonych ok. 22 tys. MW mocy zainstalowanych w przestarzałych jednostkach.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- elektrownia-lagisza.com.pl/ newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
-
-
-