Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-22
Nowa elektrociepłownia Orlenu włączona do systemu wspierania kogeneracji
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

10 sierpnia KE zatwierdziła włączenie elektrociepłowni gazowej w Płocku o mocy 600 MW w istniejący system wspierania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej. Zgodnie z prawem unijnym tego typu pomoc publiczna wymaga notyfikacji przez KE.

System wsparcia kogeneracji funkcjonuje na zasadzie obowiązku zakupu certyfikatów. Elektrociepłownie otrzymują certyfikaty za każdą megawatogodzinę wytwarzanej przez siebie energii elektrycznej w trybie skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej. Dostawcy na polskim rynku muszą kupić określoną ilość certyfikatów. W przeciwnym razie płacą karę.

KE zatwierdziła polski program wspierania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej we wrześniu 2016 r. Teraz zgodziła się, że dodanie elektrociepłowni w Płocku do systemu także przyczyni się do realizacji unijnych celów UE w zakresie energii i ochrony środowiska "bez nadmiernego zakłócania konkurencji na rynku wewnętrznym".

Ukończony w czerwcu blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku jest największym niskoemisyjnym blokiem energetycznym w Polsce. Posiada on 600 MWe mocy elektrycznej i 520 MWt cieplnej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
teraz-srodowisko.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także