
Na początku marca lubelska elektrociepłownia Megatem oraz PGNiG Termika nie miały zapasów paliw na odpowiednim poziomie. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Ciepłownicy przyznają, że wyczekują już wiosny.
W przypadku EC Megatem problemy z utrzymaniem zapasów węgla na odpowiednim poziomie wynikają między innymi z faktu, że zamówienia spółki realizowane są przez niektórych krajowych dostawców tylko w 50 proc., a to zmusza ją zakupów za wschodnią granicą. Do tego dochodzą problemy z transportem, ponieważ linia kolejowa Warszawa-Lublin jest w remoncie, węgiel ze Śląska oraz kierunku wschodniego dociera do Lublina objazdami. W efekcie czasami zamiast kilku dni transport trwa dwa tygodnie.
Jak przyznaje dyrektor ds. technicznych EC Megatem Dariusz utrzymanie zapasów węgla na właściwym poziomie w marcu będzie trudne. Problem zostanie rozwiązany dopiero w kwietniu, ale ze względu na niższy wymagany zapas.
Natomiast jeśli chodzi o PGNiG Termikę, to niedobory węgla wystąpiły w Elektrociepłowni Siekierki. Miało to miejsce tylko w ciągu kilkunastu dni stycznia, bez wpływu na bieżącą produkcję. PGNiG Termika zobowiązała się do odbudowy zapasów w ciągu dwóch miesięcy i uporała się z tym przed terminem.
Na niedobory węgla na rynku zwracał uwagę także Jacek Szymczak, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. "Branża - mówi - która o tej porze roku zazwyczaj cieszyła się z utrzymujących się mrozów, teraz raczej wygląda szybkiego nadejścia wiosny."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biznesalert.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-