Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-15
Nie będzie akcyzy na węgiel dla ciepłowników

Nie będzie akcyzy na węgiel dla ciepłowników
Od przyszłego roku obowiązywać będzie podatek akcyzowy na węgiel i koks. Będzie on wynosił 1,28 zł za 1 GJ wytworzonej z niego energii. Jest to związane z dostosowywaniem się do przepisów unijnych. Polska zobowiązała się do wprowadzenia tego podatku, a kończy się okres przejściowy jaki zagwarantowano naszemu krajowi.
Z akcyzy zwolniony będzie węgiel i koks spalane przez przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, jednostki Sił Zbrojnych RP, podmioty systemu oświaty, żłobki i kluby dziecięce, podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy publicznej oraz organizacje pożytku publicznego. Akcyza nie obejmie również wspomnianych paliw jeśli wykorzystywane będą w procesie produkcji energii elektrycznej, w procesie produkcji wyrobów energetycznych, do przewozu towarów i pasażerów koleją, do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb oraz w leśnictwie, w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych, do redukcji chemicznej, przez zakłady energochłonne do celów opałowych oraz przez podmioty gospodarcze, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.
Ciepłownie ogrzewające osiedla mieszkalne będą zwolnione z akcyzy pod warunkiem, że zmieszczą się w definicji zakładu energochłonnego. Jacek Kupica wyjaśnił, że „(...) przez zakłady energochłonne rozumie się podmioty, u których udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 10% w skali roku poprzedzającego rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział. Zakład energochłonny nie może być mniejszy niż zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania”.
Jacek Kupica swoje zapewnienia i wyjaśnienia zawarł w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24395. Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają wejść w życie z dniem 2 stycznia 2012 roku.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sejm.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl