Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-15
NFOŚiGW wesprze prosumentów nawet bez ustawy o OZE
NFOŚiGW chce wspierać rozwój mikroinstalacji OZE.
NFOŚiGW chce wspierać rozwój mikroinstalacji OZE.

Prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii przedłużają się. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapowiada, że przygotuje instrumenty wsparcia dla porsumentów nawet bez nowej ustawy o OZE.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wdrożyć program dofinansowania inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii. Miałby się on opierać na nisko oprocentowanych pożyczkach dla gospodarstw domowych produkujących energię w domowych systemach OZE.Program wsparcia dla prosumentów (jednoczesnych producentów i konsumentów energii) ma ruszyć bez względu na wyniki prac na nową ustawą o OZE. – Zależy nam na popularyzacji energooszczędnych systemów grzewczych oraz mikroinstalacji energetycznych. Dlatego rozważamy dofinansowanie tych pierwszych, czyli np. gazowych kotłów kondensacyjnych, kogeneracji i trigeneracji. A także wsparcie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii typu prosumenckiego do produkcji energii cieplnej i elektrycznej (kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i wodne na istniejących stopniach wodnych) – wyjaśniał Agencji Newseria Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Przepisy regulujące kwestie związane z OZE przewidują wsparcie dla mikro- oraz małych instalacji OZE. Za mikroinstalacje mają być uznawane te o mocy elektrycznej poniżej 40 kW lub cieplnej poniżej 70 kW. Jako małe jednostki będą traktowane te o mocy w przedziale 40 kW – 200 kW. Wśród przewidywanych form wsparcia tego typu instalacji są: ceny gwarantowane dla energii w nich produkowanej, zwolnienie z wymogu posiadania koncesji na wytwarzanie energii czy też to, że wytwarzanie energii w tego typu jednostkach nie będzie uznawane za działalność gospodarczą. NFOŚiGW podkreśla, że nawet bez ustawy o OZE można i należy wspierać tworzenie tego typu instalacji. – Chcielibyśmy zasygnalizować energetyczną niezależność i możliwość nie tylko magazynowania energii, ale też uniezależnienia się od producentów profesjonalnych, od dystrybutorów, tak, aby było możliwe rozwiązanie problemu z dostawami energii elektrycznej, bo niektóre obszary niestety się z nim borykają – mówiła Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. Obecnie Fundusz prowadzi konsultacje dotyczące założeń i szczegółów wdrożenia planowanego programu wsparcia dla niedużych instalacji OZE.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • Ekolog

    2013-07-20 22:40

    A gdzie jest ten mądry rząd,który miał obowiazek uchwalić ustawę o OZE do 20.12.2010 roku.Gdzie jest wsparcie w obiecywanych dotacjach dla biogazowni,fotowoltaiki i małych elektrowni wodnych,które blokują ekoteroryści z Polskich Związków Wędkarskich. Kto będzie płacił olbrzymie kary do UE ?bo za odpady już dawno płacimy.Za dwa lata będzie wyłączany prąd a śmiali się z komuny cwaniaki ha,ha,ha. Dalej głosujcie na PO,PSL i PiS a będzie coraz lepiej.

  • dawid

    2013-07-19 14:49

    Dofinansowanie do kredytów - aby zakup był świadomy... inaczej będzie to co w termicznych kolektorach słonecznych i zaleje nas tani produkt o niskiej sprawności i trwałości

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także