Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-07-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Napawanie – jakie są jego cele?
Napawanie – jakie są jego cele?

Bardzo często bywa tak, że powierzchnia różnych metalowych przedmiotów – czy to mniejszych, czy większych – ulega destrukcji. Powstają niekorzystne w skutkach ubytki, które mogą całkowicie wpłynąć na niezdatność do użytkowania danej rzeczy. Przykładem mogą być tu szyny – czy to tramwajowe czy kolejowe. Istnieje jednak szybka i tania metoda radzenia sobie z tego typu zniszczeniami.

 

Napawanie to metoda regeneracyjna dla metalowych powierzchni, która pozwala na naprawienie ich i przywrócenie do stanu dawnej świetności, a przynajmniej użytkowości. Często korzysta się z tej metody w pracach nad metalowymi elementami infrastruktury publicznej. Na przykład podczas regeneracji szyn. Jest to bowiem sposób tani i przede wszystkim – szybki.

 

Na czym jednak owo napawanie polega?


Najkrócej rzecz ujmując – napawanie jest procesem, podczas którego stapiamy materiał dodatkowy na powierzchni metalu tak, aby się one ze sobą zespoiły. Wówczas wszelkie ubytki zostają wypełnione powstałą spoiną.

Jako że istnieje kilka rodzajów napawania, warto je przytoczyć. Trzeba również pamiętać, że materiał podłoża może – w zależności do tego który rodzaj wybierzemy – mieć różny udział w całej spoinie. Mówi się, że udział ten wynieść może nawet kilkadziesiąt procent!

Wracając jednak do metod napawania, warto wyróżnić tu trzy podstawowe:

- napawanie gazowe,

- napawanie elektryczne,

- oraz napawanie laserowe.

Rodzaje te zależą głównie od źródła ciepła, które stapia materiał powierzchni. Wyróżniamy źródła gazowe (płomień gazowy), elektryczne (łuk elektryczny) oraz laserowe (wiązka lasera). Najczęściej do napawania używa się materiału dodatkowego w postaci: drutu, pręta, proszku albo taśmy.

Tutaj przeczytasz o technikach napawania https://ekod.com.pl/oferta/materialy-spawalnicze/napawanie/

 

Jakie są cele napawania?


Za cele napawania można uznać wszystko to, co po jego wykonaniu sprawi, że kondycja materiału obrabianego będzie lepsza. Można więc powiedzieć, że napawanie ma na celu przede wszystkim:

- regenerację metalowych powierzchni,

- zwiększenie ich odporności na takie zagrożenia jak kawitacja, korozja, erozja, zużycie ścierne,

- sprawienie, że staną się żaroodporne,

- lub też uzupełnienie ubytków w tychże powierzchniach.

Niezależnie od tego, jaki cel widzimy w wykorzystaniu metody napawania, musimy pamiętać, że napawanie samo w sobie jest techniką tanią, łatwą i szybką.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
ekod.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także