Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-02
Największa w Polsce kotłownia cieplna
Elektrociepłownia Zielona Góra (źr. wikipedia.org)
Elektrociepłownia Zielona Góra (źr. wikipedia.org)

W Elektrociepłowni Zielona Góra oddano do użytku największą w kraju kotłownię cieplną. Dysponuje ona mocą cieplną 160 MWt. W Europie istnieje tylko kilka tak dużych jednostek tego typu.

Budowa nowej jednostki wytwórczej w EC Zielona Góra rozpoczęła się w marcu 2010 r. Inwestycja została zrealizowana przez Mostostal Warszawa. Zbudowana instalacja opiera się na pięciu niezależnych jednostkach o mocy 32 MWt każda oraz jednym kotle parowym cechującym się wydajnością 9 t/h temp. 250˚C, który jest wykorzystywany dla potrzeb własnych. „Nowo wybudowany układ kotłów w podstawowym układzie służy, jako szczytowe źródło ciepła współpracujące z Blokiem Gazowo Parowym. W przypadku odstawień awaryjnych przejmie pracę w układzie źródła podstawowego wyposażonego - jako niezależne źródło ciepła" - czytamy w informacji Mostostalu na temat powstałej jednostki. Całość spełnia rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń, które mają zacząć obowiązywać od 2016 r.

Podstawowym paliwem dla nowej jednostki w EC Zielona Góra jest gaz GZ 41,5, a paliwe rezerwowym olej opałowy lekki. Gaz pochodzi natomiast z złoża Kościan skąd jest transportowany rurociągiem pod wysokim ciśnieniem. „Dodatkowo w celu redukcji ciśnienia jak i zasilania kotłowni wybudowana została instalacja Stacji Redukcyjnej Gazu do redukcji i podgrzewu gazu o wydajności ok. 30 tys. m³/h. Gaz rurociągami niskiego ciśnienia zasila w układzie kolektorowym każdy z kotłów. Całość instalacji gazowej zabezpieczona została w układ detekcji, odcięcia i alarmowania na wypadek awarii" - wyjaśnia wykonawca inwestycji.

Olej opałowy dostarczany jest natomiast samochodami i koleją. Stacja rozładunkowa wraz z przetaczaniem cystern dysponuje przepustowością rzędu 600t/10h. „Instalacja olejowa wyposażona została w legalizowany przepływowy układ rozliczeniowy dla rozładunków jak i spalania służący wykonywaniu rozliczeń akcyzy paliwowej oleju opałowego. Zabudowany Układ legalizowany przepływowy tgz. SKID został zabudowany i uruchomiony, jako pierwszy w Polsce" - objaśniają konstruktorzy. Wydajność opisanego układu wynosi natomiast 30 m3/h. Samo paliwo przechowywane zaś jest w dwóch silosach naziemnych o łącznej pojemności 3000 m3.

Elektrociepłownia Zielona Góra należy obecnie do koncernu EDF Polska. Przed oddaniem do użytku nowego kotła ciepłowniczego dysponowała ona mocą cieplną 292,9 MWt oraz elektryczną 221,4 MWe. Od 2009 roku zajmuje się ona nie tylko produkcją ciepła i prądu, ale również dystrybucją ciepła. Należy do niej sieć cieplna Zielonej Góry, która ma 108,4 km długości oraz 25 lokalnych kotłowni gazowych. W takiej sytuacji elektrociepłownia jest jedynym źródłem zaspokajającym potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mostostal.waw.pl/ ec.zgora.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także