
W austriackim mieście Mellach pełną parą pracuje już rozbudowana elektrociepłownia należąca do koncernu Verbund. Dysponuje ona łączną mocą zainstalowaną na poziomie 838 MW. Jest ona uznawana za jeden z najefektywniejszych jednostek tego typu na świecie.
Przed rozbudową Elektrociepłownia w Mellach dysponowała zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 245 MWe i cieplną rzędu 230 MWt. Koszt budowy dwóch nowych jednostek wytwórczych wyniósł niemal 400 mln euro. Inwestycję zrealizował natomiast Siemens. Zmodernizowaną EC Mellach wyposażył w dodatkowe dwie turbiny gazowe SGT5-4000F, dwie turbiny parowe SST5-5000 oraz dwa generatory SGen5-2000H. System kontroli również pochodzi od Siemensa. Po zakończeniu inwestycji Mellach stało się największą elektrociepłownią w Austrii mogącą zapewnić energię cieplną rzędu 400 MWt. Może ona także zapewnić energię dla 1,4 mln domostw. Jest ona też głównym dostawcą ciepła sieciowego w regionie miasta Graz. Sprawność elektrociepłowni w produkcji energii elektrycznej wynosi 59,2 proc, a zważywszy, na fakt, że ciepło się nie marnuje, a energia wytwarzana jest w skojarzeniu, sprawność wzrasta do 80 proc. Dzięki modernizacji Mellach zredukuje poziom emisji CO2 o dwa miliony ton rocznie.
Znaczącą redukcję poziomu emisji dwutlenku węgla osiągnięto dzięki temu, że osady pozostające z zanieczyszczeń są wykorzystywane jako substytut węgla. Technologię tą przetestowano już w 2005 r. Okazało się, że w czasie testów poziom emisji zanieczyszczeń (m. in. pył, SO2, NOx, CO2) były poniżej określonych limitów. W takiej sytuacji zapadła decyzja o wdrożeniu technologii w Mellach. Jak funkcjonuje to rozwiązanie?
Na system składa się zbiornik zbierający zanieczyszczenia z emisji, zbiornik buforowy, dozownik oraz swoisty młyn węglowy. Osady odpadowe i węgiel miesza się w młynach węglowych, a następnie w odpowiednich ilościach wdmuchuje się je do istniejących kotłów. Maksymalna ilość osadów jaką można wrzucić do jednego „młyna" wynosi 1,5 t/h. Dalej proces wytwarzania energii wygląda w sposób podobny jak w innych elektrociepłowniach.
Para wytwarzana jest w generatorze pary. Jako paliwo służą węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa, biomasa i inne paliwa alternatywne. Następnie para z generatora przepływa przez przekaźnik i napędza łopaty wirnika turbiny, która z kolei napędza generator prądu za pomocą przekładni zębatej. Energia elektryczna z generatora trafia do międzyregionalnej sieci energetycznej. Pary, które wychodzi z turbiny jest skraplana i wraca do generatora pary. Cały cykl rozpoczyna się więc od nowa. Jako, że tutaj mamy do czynienia z jednostką kogeneracyjną, część pary służy do zapewnienia ciepła w sieci ciepłowniczej.
Verbund jest największym w Austrii koncernem energetycznym. Wytwarza 40 proc. potrzebnej krajowi energii. Czterema największymi elektrociepłowniami należącymi do koncernu są Dürnrohr, Voitsberg, Mellach and Neudorf-Werndorf, które dysponują łączną mocą zainstalowaną 1 145 MW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- modernpowersystems.com/ power-technology.com/ cospp.com/ verbund.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
-
-