
Gorzowski Oddział PGE Energia Ciepła obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Z tej okazji powstał pierwszy w Gorzowie Wielkopolskim trójwymiarowy mural. Autorem projektu jest Radosław Barek.
Od 70 lat pracownicy elektrociepłowni zapewniają każdego dnia ciepło i energię elektryczną mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego, dbając przy tym o lokalne środowisko. Dla upamiętnienia tej rocznicy powstał trójwymiarowy mural. Data jego odsłonięcia nie jest przypadkowa. Pierwszy kocioł gorzowskiej elektrociepłowni został rozpalony 6 grudnia 1950 roku. To tę datę uznaje się za początek pracy jednostek wytwórczych aktualnej Elektrociepłowni.
- Przeszliśmy długą drogę rozwoju. Począwszy od odpalenia pierwszych kotłów i turbin w elektrowni, przez uruchomienie pełnego pionu ciepłowniczego w latach 70-tych, kończąc na wybudowaniu dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych. To efekt pracy wielu pokoleń gorzowskich energetyków, którym serdecznie dziękuję.
Dzisiaj świętujemy, ale nie zapominamy, że przed nami jeszcze wiele pracy, by podwyższać komfort życia mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i dalej dbać o środowisko naturalne – powiedział Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.
Pierwszy w Gorzowie trójwymiarowy mural powstał na ścianie kamienicy przy ul. Jagiełły 15, naprzeciw Białego Kościółka. Autorem jest Radosław Barek, który w przeszłości zaprojektował także „Cud na Śródce" w Poznaniu.
- Pomysł na kompozycję muralu powstał z obserwacji otoczenia kamienicy. Efekt trójwymiarowy tworzy brama z łukiem otwierająca się na słoneczny krajobraz z elementami architektury charakterystycznymi dla Gorzowa Wielkopolskiego. Całość zdobi napis informujący o 70-leciu gorzowskiej elektrociepłowni, która daje ciepło i energię dla miasta – wyjaśnia Radosław Barek.
Powstanie trójwymiarowego muralu to kolejny przykład dobrej współpracy PGE Energia Ciepła z lokalnymi władzami samorządowymi. W przeszłości zrealizowano m.in. projekt KAWKA, w trakcie którego do miejskiego systemu ciepłowniczego przyłączono 236 budynków i zlikwidowano około trzech tysięcy przydomowych kotłowni, co znacznie wpłynęło na jakość powietrza w mieście.
- To kolejny mural w naszym mieście, który skupia uwagę nie tylko swoją treścią, ale i formą. Gorzowski oddział PGE Energia Ciepła, poprzez uczczenie swojego jubileuszu 70-lecia działalności w ten właśnie sposób, wpisuje się w tradycję wspierania rozwoju miasta przez biznes. To ważny standard – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PGE Energia Ciepła

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-