Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-05-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-05-04
Mińsk Mazowiecki stawia na ekologię
Wymiennikownia – główna część układu wyprowadzenia mocy cieplnej
Wymiennikownia – główna część układu wyprowadzenia mocy cieplnej

Nowopowstała jednostka wytwórcza oparta na dwóch nowoczesnych silnikach gazowych, dzięki wysokosprawnej kogeneracji pozwoli na znaczący spadek emisji pyłów, gazów cieplarnianych oraz zużycia energii pierwotnej. Nowy obiekt zasili 40-tysięczne miasto w ekologiczną energię. W realizacji ambitnego projektu pomogła firma SUEZ Consulting - SAFEGE.

Ubiegłe miesiące pokazały Polakom, że ostre zimy nie są dawnym wspomnieniem, a realnym scenariuszem i zagrożeniem. W połączeniu z pandemią stanowią wyzwanie dla wytworzenia wymaganych ilości ciepła i prądu, z uwagi na znaczny wzrost zapotrzebowania. Jak połączyć bezproblemowe dostarczanie ciepła i energii elektrycznej - przy minimalnym obciążeniu środowiska naturalnego? Mińsk Mazowiecki zna odpowiedź na to pytanie; SAFEGE nadzorowało budowę nowoczesnej elektrociepłowni (EC) gazowej wyposażonej w dwa wysokosprawne bloki kogeneracyjne. Wytworzona tam energia elektryczna zostanie przekazana do sieci elektroenergetycznej operatora systemu dystrybucyjnego PGE Dystrybucja S.A.; z kolei wytworzone ciepło będzie przekazywane do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim.

Znaczne oszczędności i ekologiczne ciepło i energia dla 40 tysięcznego miasta

Celem inwestycji było ograniczenie wykorzystania paliwa węglowego oraz zwiększenie efektywności przetwarzania energii pierwotnej poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu w wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki temu zmniejszono znacząco emisję pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery. Szacowany roczny spadek emisji wyniesie co najmniej 35 053,40 ton równoważnika CO2/rok. Natomiast zmniejszenie zużycia energii pierwotnej wyniesie co najmniej 113 724,00 GJ/rok.

Na czym polega kogeneracja?

Kogeneracja to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu. Metodę można w skrócie zapisać jako „2 w 1", ale przede wszystkim, z uwagi na wysoką skuteczność w ograniczaniu emisji produktów spalania do atmosfery, promowanie kogeneracji o wysokiej sprawności stanowi priorytet Unii Europejskiej. Na obiekt z układem kogeneracyjnym w Mińsku Mazowieckim składają się dwa jednakowe tłokowe silniki gazowe, co daje moc w podziale:

• moc cieplna elektrociepłowni: 6,56 MW
• moc elektryczna elektrociepłowni: 6,41 MW.

Te wartości są w stanie ogrzać i rozświetlić domy 41 tys. mieszkańców. Nie bez znaczenia jest fakt, że gęstość zaludnienia w Mińsku Mazowieckim wynosi 3111 os./km² - to prawie tyle, co w pobliskiej Warszawie (3462 os./km²). /Dane GUS, 2020/

21 listopada 2020 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mińsku Mazowieckim wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu.

Projekt dotowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej Zamawiającego.

Jeden z dwóch zainstalowanych wysokosprawnych gazowych agregatów kogeneracyjnych (prod: GE Jenbacher), każdy o mocy elektrycznej 3356 kVA i mocy cieplnej (łącznie z odbiorem ciepła ze spalin): 3200 kWt

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • Henryk

    2021-05-24 22:55

    Dobrze że się coś dzieje, ale według mojej wiedzy, to wszystko idzie bardzo nieśmiało i powoli

    05/25/2021 09:53:40 Komentarz edytowany przez użytkownika
Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także