
Nowopowstała jednostka wytwórcza oparta na dwóch nowoczesnych silnikach gazowych, dzięki wysokosprawnej kogeneracji pozwoli na znaczący spadek emisji pyłów, gazów cieplarnianych oraz zużycia energii pierwotnej. Nowy obiekt zasili 40-tysięczne miasto w ekologiczną energię. W realizacji ambitnego projektu pomogła firma SUEZ Consulting - SAFEGE.
Ubiegłe miesiące pokazały Polakom, że ostre zimy nie są dawnym wspomnieniem, a realnym scenariuszem i zagrożeniem. W połączeniu z pandemią stanowią wyzwanie dla wytworzenia wymaganych ilości ciepła i prądu, z uwagi na znaczny wzrost zapotrzebowania. Jak połączyć bezproblemowe dostarczanie ciepła i energii elektrycznej - przy minimalnym obciążeniu środowiska naturalnego? Mińsk Mazowiecki zna odpowiedź na to pytanie; SAFEGE nadzorowało budowę nowoczesnej elektrociepłowni (EC) gazowej wyposażonej w dwa wysokosprawne bloki kogeneracyjne. Wytworzona tam energia elektryczna zostanie przekazana do sieci elektroenergetycznej operatora systemu dystrybucyjnego PGE Dystrybucja S.A.; z kolei wytworzone ciepło będzie przekazywane do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim.
Znaczne oszczędności i ekologiczne ciepło i energia dla 40 tysięcznego miasta
Celem inwestycji było ograniczenie wykorzystania paliwa węglowego oraz zwiększenie efektywności przetwarzania energii pierwotnej poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu w wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki temu zmniejszono znacząco emisję pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery. Szacowany roczny spadek emisji wyniesie co najmniej 35 053,40 ton równoważnika CO2/rok. Natomiast zmniejszenie zużycia energii pierwotnej wyniesie co najmniej 113 724,00 GJ/rok.
Na czym polega kogeneracja?
Kogeneracja to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w trakcie tego samego procesu. Metodę można w skrócie zapisać jako „2 w 1", ale przede wszystkim, z uwagi na wysoką skuteczność w ograniczaniu emisji produktów spalania do atmosfery, promowanie kogeneracji o wysokiej sprawności stanowi priorytet Unii Europejskiej. Na obiekt z układem kogeneracyjnym w Mińsku Mazowieckim składają się dwa jednakowe tłokowe silniki gazowe, co daje moc w podziale:
• moc cieplna elektrociepłowni: 6,56 MW
• moc elektryczna elektrociepłowni: 6,41 MW.
Te wartości są w stanie ogrzać i rozświetlić domy 41 tys. mieszkańców. Nie bez znaczenia jest fakt, że gęstość zaludnienia w Mińsku Mazowieckim wynosi 3111 os./km² - to prawie tyle, co w pobliskiej Warszawie (3462 os./km²). /Dane GUS, 2020/
21 listopada 2020 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mińsku Mazowieckim wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu.
Projekt dotowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej Zamawiającego.
Jeden z dwóch zainstalowanych wysokosprawnych gazowych agregatów kogeneracyjnych (prod: GE Jenbacher), każdy o mocy elektrycznej 3356 kVA i mocy cieplnej (łącznie z odbiorem ciepła ze spalin): 3200 kWt
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce

Galeria wiadomości
Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Stal kotłowa 1.4923 / ST12T – niezawodność, która przetrwa ekstremalne warunki
Stal kotłowa 1.4923, znana szerzej jako ST12T, to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym i chemicznym. Jej...
-
-
-
Henryk
Dobrze że się coś dzieje, ale według mojej wiedzy, to wszystko idzie bardzo nieśmiało i powoli