
W Ministerstwie Energii odbyła się konferencja poświęcona perspektywom rozwoju produkcji chłodu sieciowego w Polsce. "Dostrzegamy potrzebę podejmowania działań na rzecz popularyzacji i rozwoju produkcji chłodu z ciepła sieciowego" - mówił wiceminister energii Michał Kurtyka.
Paneliści podkreślili zalety wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji chłodu na potrzeby klimatyzacji budynków. W szczególności zwrócono uwagę na zagospodarowanie nadwyżek produkcji ciepła z elektrociepłowni latem, odciążenie sieci elektroenergetycznej w upalne dni (zmniejszające ryzyko wystąpienia niedoboru energii elektrycznej) oraz poprawę efektywności energetycznej w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań z wykorzystaniem chłodziarek sprężarkowych.
Zaznaczono, że warunkiem rozwoju produkcji chłodu są zmiany regulacyjne oraz wsparcie inwestycyjnego w ramach środków krajowych oraz funduszy POIiŚ, pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki, Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, spółek energetycznych oraz środowisk naukowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- parlamentarny.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl
Krzysztof
Promowanie układów kogeneracyjnych w zakresie wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej to dobry kierunek. Jednak zbiurokratyzowanie procedur zezwoleniowych i przyłączeniowych, skutecznie zahamuje tę racjonalna technologię przetwarzania energii.