Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-07-21 | Ostatnia aktualizacja: 2011-07-21
Merkel i Miedwiediew coraz poważniej rozmawiają o współpracy

Merkel i Miedwiediew coraz poważniej rozmawiają o współpracy
Niemiecka kanclerz Angela Merkel gościła rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa podczas 13tego corocznego spotkania w Hannoverze, w którym udział wzięły biznesowe delegacje z obu krajów. Tak zwane konsultacje rządowe rozpoczęły się w celu pogłębiania więzi między państwami po upadku komunizmu w Rosji.
Handel pomiędzy krajami kwitnie od tamtego czasu, pomimo krytykowania Moskwy ze względu na gwałcenie praw człowieka i wykorzystywania pozycji Gazpromu w celach politycznych. Mimo to, zapowiedziano współpracę pomiędzy Gazpromem, a niemiecką grupą RWE w budowie elektrowni w Europie. Miedwiediew chce w ten sposób być może poszerzyć wpływy Gazpromu na starym kontynencie. Za kulisami mówi się o planach zakupu akcji RWE przez rosyjskiego giganta.
Na pytanie, czy Berlin będzie promował takie mariaże w kontekście polityki odejścia od energii nuklearnej do 2022 roku, rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że strategie firm zależy głównie od nich samych. Przyznał jednak: „Będziemy potrzebować dodatkowych elektrowni, zwłaszcza gazowych, które wypełnią lukę po atomowych.”
Tygodnik „Zeit” w najnowszym wydaniu pisze, że kluczowi partnerzy Niemiec, tj. Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są sceptyczni wobec eskapistycznej polityki Niemiec, wyrażają także zaniepokojenie zwiększeniem się zaufania Niemiec wobec Rosji.
Niemcy są obecnie najważniejszym partnerem handlowym Rosji. Rosyjski eksport do Niemiec wyniósł w tamtym roku 31,8 miliardów dolarów, natomiast import stał na poziomie 24,4 milionów euro.
Według Miedwiediewa na spotkaniu kanclerz Merkel mówiła o konieczności współpracy w sferze energetyki. Miała na myśli Gazociąg północny i inne łączące te kraje przedsięwzięcia. Na spotkaniu złożył propozycję budowy trzeciej nitki gazociągu przez Bałtyk, by móc sprostać zapotrzebowaniom Niemiec na gaz. Mimo, to kanclerz Merkel mówiła także o nowej roli energii odnawialnej w polityce energetycznej Niemiec.
Jeżeli Gazprom rozbuduje Nord Stream, Rosja będzie mogła eksportować do Niemiec 30-35% więcej gazu rocznie niż dotychczas.
Merkel studzi niepokoje obserwatorów, twierdząc, że: „Nie mówimy o niekontrolowanym wzroście importu rosyjskiego gazu, ale o uzasadnionym zwiększeniu dostaw, które Gazprom może nam zapewnić.”
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- prasa,energy-daily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
-
-