
Jak poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, projektowana przez Ministerstwo Energii polityka energetyczna zakłada, że inwestycje w nowe bloki węglowe po 2025 r. będą dotyczyły wyłącznie kogeneracji. Ewentualnie w grę wchodzą też inne technologie pod warunkiem spełniania standardów emisyjnych 450 kg CO2 na MWh.
Projektowana polityka energetyczna przewiduje dążenie do wzrostu liczby efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych, poprzez m. in uciepłownienie elektrowni i budowę nowych jednostek dzięki wprowadzeniu nowego mechanizmu wsparcia.
"Zakładamy - mówi Dąbrowski - że nowy mechanizm ma zapewnić zarówno stymulowanie budowy nowych jednostek kogeneracyjnych w perspektywie do roku 2028 r., jak też przewidujemy możliwość budowy mniej więcej 5 GWe mocy oraz utrzymanie produkcji energii elektrycznej w istniejących jednostkach, które bez wsparcia nie mogłyby funkcjonować."
Mechanizam wsparcia kogeneracji jest nadal konsultowany z Komisją Europejską. Będzie to system skierowany do jednostek wytwórczych. Wsparcie dla jednostek węglowych będzie możliwe tylko w przypadku nowych jednostek. "Wydaje się, że w tej chwili mamy ustalone główne elementy mechanizmu wsparcia. W związku z czym w najbliższym czasie przedstawimy projekt ustawy na Komitecie Stałym Rady Ministrów" - dodaje wiceminister energii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- money.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
-
-