
16 lipca w wyniku awarii w elektrociepłowni Kozienice doszło do wycieku mazutu. Szkodliwa substancja przedostała się do Wisły. Choć większość mazutu została usunięta przez strażaków tego samego dnia, to pozostałości po wycieku są nadal widoczne w rzece i na jej brzegu.
Powodem wycieku mazutu była usterka zaworu w układzie zasilania mazutem jednego z kotłów w elektrociepłowni w Kozienicach. W sumie wyciekło 5 ton oleistej substancji, a 250 kg spłynęło do Wisły.
"O ile oficjalny komunikat dotyczył wycieku mazutu z samej elektrociepłowni i akcja została zakończona, to pozostaje problem pozostałości po oleju, który wyciekł do Wisły - mówi dr Przemysław Nawrocki z ekologicznej organizacji WWF Polska. Na skontrolowanym przez mnie odcinku rzeki i jej brzegów poniżej elektrowni utrzymywały się znaczące ilości oleju. Znalazłem też zaolejone pisklę mewy śmieszki, które zostało przewiezione do Ptasiego Azylu, gdzie zostało oczyszczone z mazutu przez weterynarzy. Ptak wymaga jednak ponownego oczyszczenia, bo substancja, która wyciekła w Kozienicach jest bardzo trudna do usunięcia."
WWF Polska wystosowało do właściciela elektrociepłowni, spółki ENEA, pismo z wnioskiem o dokładne sprawdzenie odcinka Wisły poniżej miejsca wycieku i natychmiastowego usunięcia pozostałości mazutu, nie tylko w wodzie, ale też na brzegu. Organizacja zawiadomiła również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska o skażeniu.
"Z analizy materiałów filmowych wynika - dodaje Nawrocki - że mazut zaczął przeciekać przez zaporę, którą dysponowała elektrociepłownia. Dopiero przybycie na miejsce strażaków z odpowiednim sprzętem, pomogło w opanowaniu wycieku tej bardzo silnie toksycznej substancji. Jednak dziś okazuje się, że po akcji opanowania wycieku pozostało bardzo dużo pracy z usunięciem mazutu, który wydostał się poza teren elektrowni. Dlatego po wyjaśnieniu kwestii wycieku mazutu i usunięciu szkód, które spowodował w środowisku, należy wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji i zadbać przede wszystkim o skuteczną prewencję i bardziej efektywne usuwanie awarii."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- money.pl, nettg.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
-
-
-
-
prezes
jaka elektrociepłownia ? :P