Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-06-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
Maszyna do cięcia plazmą – jak rozwijała się ta technologia? Jakie są jej obecne możliwości?
Maszyna do cięcia plazmą – jak rozwijała się ta technologia? Jakie są jej obecne możliwości?

Cięcie plazmą cieszy się niesłabnącą popularnością i jest wykorzystywane w wielu różnych zakładach. Sama technologia, choć wciąż zapewnia znakomite rezultaty, ma dosyć długą historię. Poniżej przeczytasz, jak rozwijała się maszyna do cięcia plazmą i na co zwrócić uwagę, wybierając nowy model.

Cięcie plazmą: pierwsze próby i urządzenia

Początki technologii cięcia plazmą sięgają lat 50. XX wieku. Wówczas naukowcy i inżynierowie dostrzegli, że unikalna charakterystyka plazmy, która zawiera cząstki naładowane elektrycznie, jednak jest elektrycznie obojętna, może być wykorzystywana do cięcia metali. Rozwój badań sprawił, że pod koniec lat 60. zaczęły powstawać pierwsze komercyjne maszyny do cięcia plazmą.

Bez wątpienia była to rewolucja w obróbce stali. Cięcie plazmowe stało się znakomitą alternatywą do wykorzystywanego do tej pory cięcia gazowego. Jednocześnie możliwe stało się osiągnięcie zdecydowanie szybszej pracy oraz większej precyzji i jakości samego cięcia.

Czym wyróżniają się nowoczesne maszyny do cięcia plazmą?

Choć trudno w to uwierzyć, ta bardzo wydajna i zaawansowana technologia obróbki ma już blisko 70 lat. Współczesne urządzenia rzecz jasna w niewielkim stopniu przypominają swoje pierwowzory. Sprawdźmy, co do zaproponowania ma nowoczesna maszyna do cięcia plazmą od Eckert.

Oto jej najważniejsze cechy:

• Wysoka szybkość cięcia: przebijanie materiału i realizacja zaprogramowanego cięcia są zdecydowanie szybsze niż chociażby w przypadku przecinarek gazowych.
• Wysoka precyzja: maszyny do cięcia plazmą pozwolą na realizację skomplikowanych projektów zawierających również detale.
• Ekonomiczność: zakup i eksploatacja będą stosunkowo tanie, koszt będzie niższy niż chociażby w przypadku maszyn do cięcia wodą.
• Wąska szczelina cięcia: ograniczona strefa wpływu ciepła pozwala zredukować straty materiału i sprawdza się w przypadku prac wymagających wyższej precyzji.

Automatyzacja i wyższa kultura pracy

Nowoczesne urządzenia przede wszystkim pozwalają na skorzystanie z potencjału automatyzacji, co jest kluczowe z punktu widzenia optymalizacji procesów mających miejsce w Twojej firmie. Sterowniki CNC umożliwiają precyzyjne określenie parametrów obróbki, dzięki którym maszyna do cięcia plazmą będzie w stanie dobrać odpowiednie ustawienia i zrealizować projekt zgodnie z założeniami.

Sieć czujników i kamer będzie na bieżąco monitorować stan urządzenia i realizacji prac, co redukuje ryzyko awarii. Możliwa jest również integracja z wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie systemami ERP oraz MES. To najlepszy sposób na uzyskanie wyższych możliwości operacyjnych i rentowności.

Jakie materiały można ciąć wycinarkami plazmowymi?

Charakterystyka plazmy wpływa bezpośrednio na materiały, które można poddawać obróbce. Przede wszystkim w ten sposób można ciąć stal czarną, nierdzewną i aluminium. Maszyny sprawdzają się znakomicie między innymi przy obróbce blach, rur, kształtowników czy siatek.

Nowoczesne urządzenia dadzą sobie radę z niemal każdym materiałem przewodzącym prąd elektryczny. Jeżeli szukasz urządzeń zapewniających większą elastyczność, dobrą alternatywą mogą okazać się wycinarki wodne lub wycinarki laserowe.

W ich przypadku możliwe jest obrabianie niemal dowolnych materiałów – od stali przez drewno i ceramikę po tworzywa sztuczne. Oczywiście wiąże się to jednak z innym poziomem kosztów. Ekonomiczność jest z pewnością jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za wyborem maszyn do cięcia plazmą. Jeżeli zakres ciętych materiałów jest dla Ciebie wystarczający, mogą okazać się znakomitym wyborem.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także