Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-09
Lokalizacja przyszłej elektrowni atomowej dalej pod znakiem zapytania
Lokalizacja przyszłej elektrowni atomowej dalej pod znakiem zapytania
Lokalizacja przyszłej elektrowni atomowej dalej pod znakiem zapytania
Wciąż nie jest pewne, gdzie miałaby powstać planowana przez obecne władze pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Ostatni wybór ekspertów z Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) padł na Żarnowiec w Pomorskiem i Klempicz w Wielkopolsce.

Tym samym PAA ucięła plotki dotyczące zlokalizowania przyszłej inwestycji w Gryfinie. Pogłoski o rzekomych planach budowy elektrowni jądrowej w tym mieście pochodziły od lokalnych dziennikarzy. Nie sprawdziły się nawet informacje o walorach Gryfina jako doskonałej lokalizacji pod tego typu inwestycje. Okazuje się, że ewentualna budowa elektrowni jądrowej na tych terenach spotkałaby się nie tylko z protestami ekologów chroniących pobliski Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry, ale przede wszystkim mieszkańców sąsiednich terenów należących do Niemiec.

Ostateczny wybór lokalizacji dla przyszłej elektrowni powinien nastąpić w ciągu najbliższych 5-6 lat. Na dzień dzisiejszy bardziej prawdopodobną lokalizacją jest Żarnowiec, ponieważ tereny te zostały dokładnie sprawdzone i ocenione pod względem przydatności do tego rodzaju inwestycji. Poza tym część infrastruktury pozostałej po budowanej w latach 80-tych siłowni mogłaby zostać wykorzystana dla obecnego projektu.

Oprócz Żarnowca i Klempicza wyznaczone zostały lokalizacje zastępcze w miejscowościach Kopań, Nowe Miasto, Wyszków, Chotcza, Gościeradów i Małkinia. Znane są również miejscowości, w których możliwe byłoby składowanie wypalonego paliwa z reaktorów. Pod uwagę brane są miejscowości Łanięta, Damasławek, Kłodawa oraz okolice Pogorzeli i Jarocina. Wybrano również lokalizację zapasową dla składowiska odpadów promieniotwórczych w okolicach Suwałk (miejscowości Krasnopol, Tajno, Rydzewo i Kruszyniany). Decyzję w sprawie lokalizacji składowisk podjęła Państwowa Agencja Atomistyki po wcześniejszym przeprowadzeniu analiz, których koszt wyniósł 3,5 mln zł.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ptpiree.pl, ekologika.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także