Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-01 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-01
Liczba koncesjonowanych PEC-ów spadła niemal o połowę

Liczba koncesjonowanych PEC-ów spadła niemal o połowę
Według badań URE wraz ze spadkiem liczby PEC-ów polepszała się ich kondycja finansowa mierzona wynikiem brutto. Rośnie również moc wytwórcza pozostałych na rynku spółek. W 2002 roku gdy przedsiębiorstw ciepłowniczych było o 398 więcej, łączna moc cieplna wszystkich PEC-ów wynosiła 71 tysięcy MW. W 2010 roku według URE pozostałe spółki dysponowały mocą cieplną rzędu ponad 59 tysięcy MW.
Charakterystyczną cechą rynku ciepła jest jego lokalny charakter. Przejawia się to w dużym udziale samorządów w spółkach ciepłowniczych, które często są przedsiębiorstwami komunalnymi. Rynek ten ogranicza się przede wszystkim do miast i aglomeracji. Sprawia to, że odbiorcy ciepła często nie mają dowolnego wyboru dostawcy, a ten z kolei ma ograniczoną możliwość pozyskiwania klientów.
Zdaniem URE na ciepłownictwie można zarabiać. Według regulatora to mechanizmy rynkowe będą odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu kierunków zmian w branży oraz jej sytuacji finansowej. Zwiększa się też rola nowoczesnych technologii, które coraz częściej wpływają na opłacalność inwestycji w ciepłownictwie i możliwość zaoferowania klientom atrakcyjniejszych cen.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ure.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologie filtracji spalin w kotłach biomasowych
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz większą wagę przykłada się do tego, jakie skutki dla środowiska niesie produkcja energii cieplnej....
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-