
W Lesznie ruszył program dotacji do wymiany kotłów. Mieszkańcy miasta mogą uzyskać dofinansowanie na zakup nowego kotła centralnego ogrzewania bądź przyłączenie do sieci ciepłowniczej.
W Lesznie ruszył program walki ze zjawiskiem niskiej emisji, która znacząco pogarsza jakość powietrza w mieście. W ramach „Programu ochrony powietrza dla strefy miasto Leszno w województwie wielkopolskim" można uzyskać dotację na wymianę posiadanego kotła centralnego ogrzewania bądź podłączenie się do sieci ciepłowniczej. - Dotacja przyznawana w maksymalnej wysokości do 3000 złotych dotyczyć może wyłącznie zakupu nowego źródła ciepła (kotła gazowego lub olejowego) bądź sfinansowania przyłącza budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej – wyjaśniają władze Leszna.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie gminy Leszno wynika, że stężenia pyłów PM10 przekracza w mieście dopuszczalne normy. Jako jedną z głównych przyczyn wskazuje się niską emisję powodowaną przez stare piece węglowe. Dlatego samorząd gminny chce wspierać wymianę starych pieców. - Największy efekt w zakresie usuwania tych pyłów przyniesie zmiana czynnika grzewczego bądź przyłączenie obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponieważ punkt pomiarowy stężeń pyłów w powietrzu znajduje się w centrum miasta, przy ul. Paderewskiego i jest to obszar o największym stężeniu pyłu PM10, działania w tym zakresie należy rozpocząć w obszarze lokalizacji tego punktu oraz w obszarach, zgodnie z różą wiatrów, będących strefami nawietrznymi w stosunku do centrum miasta – wyjaśniają władze miasta.
Podobny program walki z niską emisją realizowany jest w Krakowie. Krakowski MPEC oferuje podłączenie do sieci cieplnej i wybudowanie węzła ciepłowniczego w danym budynku. Innym odbiorcom proponowana jest natomiast dostawa ciepła z ekologicznych kotłowni lokalnych. Dodatkowo miasto postanowiło, że wymiana starych kotłów i pieców kaflowych będzie mogła być refundowana w 100 proc. Prezydent miasta chce natomiast by wprowadzono zakaz palenia węglem w budynkach mieszkalnych na terenie gminy Kraków.
Głównym dostawcą ciepła w Lesznie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Dysponuje ono siecią cieplną długości 29,5 km. Źródłami ciepła dla sieci są natomiast Ciepłownia „Zatorze" o mocy 69,78 MW oraz 15 małych kotłowni gazowych o łącznej mocy 2,469 MW.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpec.leszno.pl/ leszno.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
zorientowany
"można uzyskać dotację na wymianę posiadanego pieca grzewczego" (?!) Może już czas zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy piecem, a kotłem.