Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-10-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-10-23
Leszno będzie miało elektrociepłownię
Projekt podobny do tego w Lesznie zrealizowało już Wejherowo.
Projekt podobny do tego w Lesznie zrealizowało już Wejherowo.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lesznie podpisało z katowicką spółka Introl umowę na budowę elektrociepłowni. Wartość kontraktu to niemal 21 mln zł.

MPEC w Lesznie postanowił zbudować dla miasta małą elektrociepłownię. Przetarg wygrała katowicka spółka Introl, która ma zrealizować inwestycję w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Elektrociepłownia będzie opalana gazem ziemnym, który ma pochodzić ze złóż spod Kościana. Jednostka będzie dysponowała mocą elektryczną rzędu 7,2 MWe i cieplną na poziomie 6 MWt. Oddanie jej do użytku planowane jest na wiosnę 2014 r. Koszt budowy ma wynieść ok. 20,9 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (15 mln zł), środków własnych spółki i miasta Leszno oraz z kredytu komercyjnego.

Władze Leszna wskazują, że zdecydowały się na budowę elektrociepłownie ze względu na rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej dotyczące emisji CO2, które zaczną obowiązywać od 2016 r. Obecna ciepłownia MPEC-u w Lesznie wytwarza energię spalając węgiel, emitując przy tym dużo dwutlenku węgla. Opłaty za emisję tego gazu będą natomiast rosły co za kilka lat znacząco wpłynęłoby na podwyżkę cen ciepła i ciepłej wody. Nowa elektrociepłownia nie zastąpi dotychczasowej ciepłowni, ale będzie ją uzupełniać i wpływać na poprawę jej efektywności. Nowa jednostka będzie zapewniać latem ciepłą wodę dzięki czemu kotły węglowe będą mogły zostać wyłączone. Zimą natomiast elektrociepłownia wstępnie podgrzeje wodę dla kotłów węglowych, co poprawi efektywność ich pracy. Do tego przy spalaniu gazu emisja CO2 jest mniejsza.

Władze Leszna wskazują, że przy realizacji tej inwestycji wzorują się na podobnym rozwiązaniu wykorzystanym w Wejherowie.

MPEC Leszno jest spółą należącą do miasta. Obecnie jej źródłami energii cieplnej są lokalne kotłownie o łącznej mocy 2,47 MW oraz opalana węglem Ciepłownia "Zatorze" o mocy 69,78 MW. Spółka zarządza również siecią ciepłownicza miasta o długości ponad 30 km.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
leszno.pl/ mpec.leszno.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także