Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-19
Legnica buduje system telemetryczny
WPEC stworzy sieć telemetryczną w Głogowie, Legnicy i Lubinie.
WPEC stworzy sieć telemetryczną w Głogowie, Legnicy i Lubinie.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy chce w tym roku wdrożyć system telemetryczny. Ma on ułatwić spółce kontrolę i regulację parametrów sieci, zmniejszenie strat ciepła na sieci czy lokalizację i usuwanie awarii.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy rozpoczęło budowę systemu telemetrycznego w trzech miastach – Głogowie, Legnicy i Lubinie. Telemetria pozwoli m.in. na zautomatyzowanie odczytów liczników, sprawdzania i kontroli parametrów sieci, przyspieszenie procesu fakturowania i przesyłu danych. Jest to jedna z głównych inwestycji legnickiej spółki. - Przedsiębiorstwo przewiduje montaż modułów telemetrycznych przeznaczonych do transmisji danych z ciepłomierzy, regulatorów i wodomierzy związanych z dostawą ciepła we wszystkich obiektach, do których dostarcza ciepło - niezależnie od własności urządzeń. Ma to służyć objęciu nadzorem maksymalnej ilości punktów odbioru i rozliczenia ciepła. Do właścicieli węzłów i ciepłomierzy firma wystąpiła już pisemnie o wyrażenie zgody na przeprowadzenie montażu modułów. Poza udostępnieniem pomieszczenia na czas montażu nie jest wymagany żaden inny udział właścicieli – informuje WPEC w swoim komunikacie.

Przyjęty przez spółkę harmonogram prac zakłada, że montaż i uruchomienie kompletnego systemu telemetrycznego nastąpią do końca roku 2013. Dane telemetryczne będą odczytywane łącznie z 2500 punktów odbioru i rozliczenia ciepła. Moduły telemetryczne wykorzystują do transmisji danych sygnał GSM w oparciu o dostępną sieć nadajników operatorów komórkowych. Moduły mogą być zasilane z sieci elektroenergetycznej bądź dzięki bateriom. - WPEC założył, że zasilanie bateryjne zastosowane zostanie u odbiorców indywidualnych, tak aby z montażem modułów telemetrycznych wiązała się jak najmniejsza uciążliwość dla właścicieli lokali. Niestety, wprowadza to ograniczenie w przekazywaniu danych oraz uniemożliwia sterowanie pracą takiego węzła odbiorczego. Dlatego też pozostałym odbiorcom zaproponowano zasilanie z sieci elektroenergetycznej tak, aby w pełni wykorzystać możliwości telemetrii – cykliczny odczyt danych i dwukierunkową łączność w dowolnej chwili, pozwalającą na sterowanie pracą węzła odbiorczego – wyjasnia spółka.

WPEC Legnica istnieje od 1976 r. Spółka jest obecna w Legnicy, Lubinie, Chocianowie, Chojnowie, Głogowie, Ścinawie oraz Złotoryi. Dysponuje w tych miastach siecią cieplną o łącznej długości 222,07 km. Do WPEC-u należą również Centralna Ciepłownia w Legnicy (moc 165,36 MW), Ciepłownia „Górka" w Legnicy (moc 23,2 MW) oraz Centralna Ciepłownia w Lubinie (moc 202,8 MW). Dochodzą do tego jeszcze lokalne kotłownie w pozostałych wymienionych miastach o łącznej mocy na poziomie ok. 30 MW.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wpec.legnica.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :