
Zawód elektryka jest dziś zaliczany do kategorii tych profesji, które przede wszystkim gwarantują stabilność zatrudnienia. Fachowców poszukują nie tylko firmy prywatne, ale także państwowe przedsiębiorstwa. Pracodawców łączy to, że mają bardzo poważne problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Podobne zjawisko obserwuje się w Europie Zachodniej. Osoby, które chcą zdobyć konkretny zawód czy też podnieść już nabyte kwalifikacje, mogą to wykorzystać i zapewnić sobie bardzo dobrą pozycję na rynku pracy. Dotyczy to także zupełnie początkujących, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z budową czy obsługą instalacji elektrycznych. W takiej sytuacji świetnym wyborem będzie kurs elektryka do 1 kV. Dlaczego warto się zapisać na takie szkolenie SEP? Kto i gdzie organizuje kursy energetyczne dla niewykwalifikowanych pracowników? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Kto może się zapisać na kurs elektryka?
Podstawowy kurs elektryka, czyli w grupie do 1 kV, jest przeznaczony praktycznie dla każdego. I to pomimo faktu, że szkolenie przygotowuje do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne, które z założenia są zarezerwowane dla specjalistów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby do tego grona dołączyła osoba ambitna, szybko się ucząca, choć wcześniej niepracująca w zawodzie elektryka.
Oczywiście ostateczne kryteria naboru kursantów określa organizator konkretnego szkolenia energetycznego. Sprawdźmy, jak wygląda to w przypadku oferty Krajowego Centrum Kształcenia, czyli jednego z najbardziej renomowanych organizatorów kursów SEP w Polsce.
Aby zapisać się na podstawowy kurs elektryka (zob. "https://sep-szkolenia.pl/kursy-zawodowe/uprawnienia-elektryczne-g1) wystarczy mieć ukończone 18 lat (na dzień rozpoczęcia się szkolenia) oraz wykształcenie minimum podstawowe. Te warunki trudno uznać za szczególnie wygórowane. Zwróćmy uwagę, że organizator nie wymaga ani wykształcenia kierunkowego, ani doświadczenia w robotach elektrycznych. Wynika z tego, że kurs elektryka do 1 kV jest przeznaczony również dla uczniów, studentów oraz osób, które chcą się przebranżowić – np. zamienić słabo wynagradzaną pracę biurową na atrakcyjną profesję elektryka.
Rada
Przed zapisaniem się na konkretny kurs elektryka warto potwierdzić u organizatora, czy jest on przeznaczony dla osób początkujących.
Kursy energetyczne: co daje zdobycie uprawnień?
Głównym celem odbycia szkolenia SEP w grupie kwalifikacji G1 (czyli kurs energetyczny) jest możliwość podejścia do egzaminu państwowego przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu jest równoznaczne z tym, że uczestnik szkolenia zdobywa uprawnienia SEP, na podstawie których może legalnie świadczyć pracę w zakresie eksploatacji, dozoru urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Jest to bardzo cenna kwalifikacja zawodowa, ponieważ w Polsce stale brakuje elektryków posiadających uprawnienia SEP. Co za tym idzie, pracodawcy mają poważny problem z obsadzeniem wolnych stanowisk, a nie mogą przecież łamać przepisów i dopuszczać do pracy osób bez stosownych uprawnień energetycznych.
Można zatem zaryzykować tezę, że nawet pracownik bez doświadczenia w szeroko pojętej branży energetycznej, który nabędzie uprawnienia SEP po ukończeniu kursu elektryka, nie będzie mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem zatrudnienia w Polsce, ale i za granicą.
Polskie uprawnienia energetyczne otwierają nowe horyzonty
Warto wiedzieć, że uprawnienia SEP zdobyte w Polsce są honorowane, czyli równoważne w krajach należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Szwajcarii. Jest to ważna informacja dla osób, które nie dość, że chcą zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe, to jeszcze rozważają emigrację zarobkową. Takie połączenie praktycznie gwarantuje duży sukces finansowy.
Problemy na rynku pracy nie są tylko polską domeną. Wykwalifikowanych specjalistów brakuje też w Niemczech, Holandii, Francji, Austrii i właściwie w każdym rozwiniętym kraju w Europie. Polacy posiadający uprawnienia energetyczne, zdobyte po kursie elektryka, są przyjmowani na zachodnich rynkach z otwartymi ramionami i z miejsca otrzymują bardzo atrakcyjne propozycje zatrudnienia – zwłaszcza pod kątem finansowym.
Co po kursie elektryka i uzyskaniu uprawnień SEP?
Zdobycie uprawnień energetycznych całkowicie zmienia sytuację pracownika. Właściwie od razu może rozpocząć poszukiwanie zatrudnienia w firmach działających w tej branży i z pewnością bardzo szybko otrzyma pierwsze oferty. Pozycja zawodowa elektryka z uprawnieniami SEP będzie tym mocniejsza, im większe będzie jego doświadczenie. Kolejnym krokiem może być ponowne zapisanie się na kurs elektryka, ale tym razem w grupie powyżej 1 kV, co m.in. pozwala uzyskać uprawnienia SEP do wykonywania pomiarów elektrycznych.
Kurs elektryka w swojej stałej ofercie (również w formule weekendowej) posiada Krajowe Centrum Kształcenia ( https://sep-szkolenia.pl/ ) . Szkolenia SEP dla początkujących i doświadczonych elektryków są organizowane w kilkunastu polskich miastach, w tym w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Białymstoku, Bielsku-Białej, Kielcach, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Szczecinie i Gliwicach.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- sep-szkolenia.pl

Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
-
-
-