Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-06-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-06-04
Kraków chce skończyć z domowymi piecami na węgiel
Kraków chce skończyć z domowymi piecami na węgiel

Kraków postanowił zlikwidować wszystkie paleniska węglowe w mieście. Odpowiednie porozumienie zawarły władze samorządowe miasta i województwa, producenci energii oraz jej dystrybutorzy.

Według wyliczeń krakowskiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego, ogrzewanie domów piecami węglowymi przez 30 tys. mieszkańców, powoduje wyemitowanie 762 ton pyłów rocznie. Trafiają one natomiast do atmosfery i zanieczyszczają powietrze, którym oddychają Krakowianie. Emitowane zanieczyszczenia osłabiają zdrowie mieszkańców i przyspieszają niszczenie zabytków w mieście. W takiej sytuacji, po długich negocjacjach, podpisano szerokie porozumienie o zwalczaniu niskiej emisji w Krakowie. „Do porozumienia przystąpiły: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Województwo Małopolskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Gmina Miejska Kraków, Elektrociepłownia Kraków S.A., Elektrownia Skawina S.A., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (Gazownia Krakowska) oraz TAURON Sprzedaż Sp. z o.o." - czytamy w komunikacie krakowskiego MPEC.

Właściciele budynków oraz mieszkańcy, którzy będą chcieli zastąpić piec węglowy nowocześniejszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem, będą mogli liczyć na dofinansowanie. Dzięki temu koszt inwestycji będzie dla właściciela danego mieszkania czy budynku mniejszy. „W Krakowie wyodrębniono 19 obszarów intensywnej zabudowy ze źródłami niskiej emisji między I a II obwodnicą. Zidentyfikowano również wiele palenisk węglowych poza tym terenem. Zinwentaryzowanie wszystkich źródeł niskiej emisji w Krakowie będzie kolejnym krokiem" zapewnia MPEC.

Już od zeszłego roku prowadzony jest w Krakowie program ograniczania niskiej emisji. W jego ramach można uzyskać wsparcie od władz miejskich na wymianę starych pieców na nowocześniejsze rozwiązania grzewcze (ogrzewanie elektryczne, gazowe bądź podłączenie do sieci ciepłowniczej). Krakowski MPEC oferuje podłączenie do sieci cieplnej i wybudowanie węzła ciepłowniczego w danym budynku. Pozostałym odbiorcom proponowana jest natomiast dostawa ciepła z ekologicznych kotłowni lokalnych. Dzięki zawartemu porozumieniu i zaangażowaniu się prywatnych podmiotów w zwalczanie niskiej emisji, Kraków ma szansę znacząco ograniczyć ten problem i obniżyć częstotliwość pojawiania się nad miastem smogu.

Kraków chwali się, że dzięki modernizowanej od lat sieci ciepłowniczej jest ona jedną z najnowocześniejszych w kraju. W czasie ostatniej zimy nie doszło zaś do żadnej awarii ciepłowniczej. Dzięki promowaniu ekologicznych rozwiązań w ciepłownictwie od lat 90-tych, zlikwidowano ponad 19 tysięcy palenisk i ponad 320 kotłowni węglowych o łącznej wartości ok. 12 mln zł.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mpec.krakow.pl/ krakow.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także