Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-07-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-09
Kotły 5 klasy – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Kotły 5 klasy – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Wybór źródła ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji przy budowie domu. Decydując się na wybór konkretnego rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Koszty eksploatacji są oczywiście bardzo istotne. Każdy chciałby, żeby w domu było ciepło, ale to ile zostanie w portfelu jest równie istotne. To wszystko trzeba jeszcze zgrać z ekologią i aktualnymi wymogami w tym zakresie.

Wybierając kotły na paliwo stałe https://kotlyleszka.pl/ warto wiedzieć, że w 2017 roku weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym sprzedawane mogą być wyłącznie kotły 5 klasa. Czym one są i dlaczego akurat te kotły są teraz wymagane?

Kotły 5 klasa oznaczają najwyższą klasę emisji, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Od 2018 roku dopuszczona była tylko sprzedaż tego typu kotłów. W 2020 roku w życie weszła unijna dyrektywa Ecodesign, która zastąpiła wcześniej wspomnianą normę.

Dyrektywa Ecodesign ma znacznie szerszy zasięg. Nie tylko określa klasy emisyjne dla domowych kotłów na paliwo stałe. Bierze również pod uwagę fakt, że owe kotły pracują z różną intensywnością.

Maksymalną moc uzyskują w okresie najniższych temperatur, zaś przez większość czasu pracują z mocą obniżoną. Ekoprojekt – jak nazwano dyrektywę Ecodesign w Polsce, zobowiązała producentów urządzeń grzewczych do tego, żeby produkowane przez nich kotły spełniały normy niskiej emisyjności i wysokiej wydajności nie tylko wtedy gdy pracują z najwyższą mocą – jak było do tej pory. Teraz wymogi te dotyczą również tych okresów gdy kocioł pracuje z niepełną mocą.

Wszystko to ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substacni i lepszą dbałość o środowisko.

 

Czy eko znaczy drożej

Wiele osób myśli, że kupując kotły 5 klasa ich wydatki wzrosną. To prawda, że same kotły są nieco droższe od tych, używanych dotychczas. Wynika to z większych wymagań względem producentów i norm jakie kotły muszą spełniać. Nie są to jednak aż tak duże różnice. Poza tym dzięki dotacjom z rządowego programu Czyste powietrze można uzyskać zwrot kosztów. Dodatkowo nowoczesny piec to większa efektywność i co za tym idzie większe oszczędności.

Wybierając piec na paliwo stałe do swojego domu warto wybrać kotły 5 klasa, ponieważ w ten sposób przysłużysz się środowisku, i dodatkowo zaoszczędzisz.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
kotlyleszka.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.