
Ze względu na temperatury w Polsce konieczne jest średnio o 40% dłuższe oraz intensywniejsze ogrzewanie budynków, niż w przypadku Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jak zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, są jednak i inne przyczyny wysokich kosztów ogrzewania w naszym kraju. Jedna to energochłonność budynków, druga - wykorzystanie tradycyjnych nośników energii.
W Polsce wciąż pali się głównie węglem kamiennym. Cztery lata temu przy pomocy węgla kamiennego ogrzewano ponad 76% domów na wsi. Gazu do ogrzewania używało tylko 5,7%. W miastach te wskaźniki wynosiły odpowiednio 10,4% oraz 23,65%.
Przez ostatnie 9 lat ceny opału znacząco wzrosły. Wyniki analiz Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2015 r. przeciętne polskie gospodarstwo domowe miesięcznie wydawało: 28,85 zł/osobę w ramach kosztów związanych z opałem (wzrost o 43% od 2006 r.), 24,51 zł/osobę z tytułu kupna energii cieplnej (wzrost o 15% od 2006 r.).
Duży udział w kosztach ogrzewania w Polsce ma także wysoka energochłonność budynków. Według danych GUS-u, w 2012 r. na ocieplenie czekało prawie 38% mieszkań (tzn. lokali i domów). Można przypuszczać, że obecnie ten wynik oscyluje na poziomie zbliżonym do 30%.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- warszawa.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego powinniśmy monitorować urządzenia energetyczne?
Monitoring urządzeń energetycznych to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające w pełni kontrolować pracę sieci i wszystkich tworzących ją...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-