Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-22
Koniec rozwoju kogeneracji?
Czy Komisja Europejska wstrzyma inwestycje w kogenerację w Polsce?
Czy Komisja Europejska wstrzyma inwestycje w kogenerację w Polsce?

Z końcem zeszłego roku skończyło się wsparcie dla kogeneracji w ramach tzw. żółtych i czerwonych certyfikatów. Polska chce przedłużyć tą formę wsparcia do wiosny 2015 r. Nie wiadomo jednak czy zgodzi się na to Komisja Europejska.

System wsparcia energetyki poprzez tzw. żółte i czerwone certyfikaty zakończył się wraz z końcem roku 2012. Certyfikaty te można było rozliczać do końca marca tego roku. Ministerstwo Gospodarki chce by tą formę wsparcia stosować do końca marca 2015 r. - Polski projekt ustawy przedłużający system wsparcia na lata 2013-2015 jest w trakcie notyfikacji w Komisji Europejskiej. KE stara się przeanalizować nasz projekt pod kątem możliwości udzielenia pomocy publicznej dla tego rodzaju wsparcia. Przypomnę, że wiele lat temu, kiedy wchodził on w życie w Polsce, nie był notyfikowany. Teraz dostrzegamy pewne zaostrzenie stanowiska Komisji i pytania przesłane ostatnio do Polski zmierzają właśnie do ustalenia, czy to jest system pomocy publicznej – wyjaśniał Agencji Newseria Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. IGCP obawia się, że Komisja nie przedstawi swojego stanowiska w tym roku. W związku z tym, ustawą nie zajmie się Sejm przed końcem roku, a prace w parlamencie mogą potrwać długo.

Zdaniem Izby obecny system certyfikatów nie można uznać za formę wsparcia publicznego gdyż nie angażuje on pieniędzy państwa. Jacek Szymczak uważa dodatkowo, że brak choćby takiego wsparcia ze strony rządu wpędzi kłopoty małe i średnie elektrociepłownie – duże o mocy powyżej 100 MW sobie poradzą. - Nie są realizowane inwestycje w małe i średnie źródła skojarzone. Znam przykłady kilku instalacji, które zostały wyłączone, gdy system przestał funkcjonować. Szczęśliwie w tej sytuacji dla bezpieczeństwa energetycznego powrócono do tzw. kotłów klasycznych, WR-ów, gdzie wytwarzane jest tylko ciepło. Ale ze szkodą dla środowiska, dla klientów, dla pieniędzy, które już zostały zainwestowane. Nie będzie można mówić o znacznym impulsie inwestycyjnym, jeśli system wsparcia kogeneracji nie zostanie wprowadzony w miarę szybko – zwracał Newserii uwagę Jacek Szymczak. Zdaniem IGCP bez wsparcia rządowego nie można liczyć na rozwój kogeneracji. Jest to zaś najefektywniejsza energetycznie technika wytwarzania ciepła sieciowego.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • CHP

    2013-11-09 19:06

    Rząd negocjuje w 2013 oraz będzie negocjował w 2014 system wsparcia który ma obowiązywać do 31.12.2014????? Albo to jakaś kpina, albo powinien się tym przypadkiem zająć psychiatra! Jakoś w zielonych certyfikatach nie ma problemu - a system działa tak saamo. Zalecam aby honorowo wszyscy pracowinicy ministerstwa gospodarki a także finansów popełnili seppuku! Mam jeszcze apel do społeczeństwa: Ldzie zostacie wszystko i uciekajcie z tąd. Niepełnosprawni nami rządzą to jest przypadek tragiczny!

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także