Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-06-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-06-20
Kompresory tłokowe marki BOGE – czym się charakteryzują?
Kompresory tłokowe marki BOGE – czym się charakteryzują?

Każdy kompresor tłokowy BOGE służy do zasilania urządzeń i narzędzi, a także całych linii produkcyjnych w sprężone powietrze. Nie bez powodu jego rola w obrębie danej instalacji pneumatycznej jest nieprzeceniona. Urządzenie to dzięki wysokiej sprawności i wydajności sprawdzi się nawet w przypadku szczególnie intensywnej eksploatacji. Warto poznać je z bliska.

Jak działa kompresor tłokowy BOGE?

Kompresor, znany także jako sprężarka, to urządzenie służące do mechanicznego sprężania gazu (powietrza) i nadawania mu kierunku przepływu. Stanowi podstawowy element instalacji pneumatycznej, bez którego zasilenie niektórych urządzeń byłoby niemożliwe. Jest szeroko stosowany w każdej gałęzi przemysłu – od produkcji, poprzez montażownie, aż na warsztatach kończąc.

Każde z tych zastosowań stawia przed sprężarkami wiele konkretnych wymagań. Dla przykładu w produkcji i obróbce sprzętu komputerowego, leków czy żywności, najistotniejsza jest jak najwyższa czystość generowanego powietrza. Z kolei do zastosowań w intensywnej eksploatacji liczy się bezwzględnie jak najwyższe ciśnienie robocze i odpowiednio wydajny przepływ powietrza, czystość zaś schodzi na dalszy plan.

Kompresory tłokowe – do czego służą?

Na rynku znajdziemy dwa najpopularniejsze warianty sprężarek, które różnią się sposobem wykonywania pracy – kompresory tłokowe oraz śrubowe. Warto zacząć od śrubowych. Urządzenia te sprężają powietrze poprzez zmniejszenie przestrzeni pomiędzy stalowymi śrubami. Cechują się niskim poziomem generowanej głośności i wysoką skutecznością, zależną jednak od szczelności obudowy, oraz bardzo dużą odpornością na zużycie. Ponadto generowane przez nie sprężone powietrze jest czyste i wolne od standardowych zanieczyszczeń. Wadą może być wyższa cena eksploatacji i zakupu.

Drugim wariantem są kompresory tłokowe, które tłoczą i sprężają powietrze w zupełnie inny sposób niż warianty śrubowe. W budowie tego urządzenia znajdziemy bowiem nie śruby, a zespół cylindra wraz z tłokiem, który zasysa powietrze z zewnątrz i spręża je poprzez zjawisko „ściskania". W efekcie producenci tego typu urządzeń muszą stosować między innymi korbowody i wały korbowe, które zwiększają wagę urządzenia oraz jego poziom skomplikowania. Modele te ze względu na nierównomierną pracę tłoka, który wykonuje ruch w sposób cykliczny (góra-dół), są nieco głośniejsze niż śrubowe.

Olejowy kompresor tłokowy BOGE – parametry techniczne

Kompresor tłokowy BOGE w wersji smarowanej olejem cechuje się imponującymi osiągami i to w każdej instalacji. Doskonale się sprawdzi zarówno w tej narażonej na zmienne obciążenia, jak i w stałych cyklach pracy ciągłej o wysokiej intensywności. Długa żywotność oraz łatwość bieżącej obsługi sprawiają, że urządzenia te zachowują najwyższe parametry użytkowe przez wiele lat od ich zakupu.

W takich sprężarkach olej jest wstrzykiwany bezpośrednio do komory sprężania i pełni w niej kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, uszczelnia – jest dość lepki i gęsty, dlatego skutecznie zabezpiecza sprężony gaz przed ucieczką przez nawet najmniejsze szczeliny. Tym samym chroni przed nieoczekiwanym spadkiem ciśnienia. Po drugie – olej znakomicie schładza sprężarkę, pobierając całe ciepło z najcieplejszych podzespołów i przekazując je do chłodnicy. Po trzecie – skutecznie zmniejsza tarcie i redukuje praktycznie do zera ryzyko zatarcia jednostki, co bywa najczęstszą przyczyną awarii tego typu urządzeń.

Olejowy kompresor tłokowy BOGE wymaga oczywiście zastosowania systemu filtracji, który usuwa ze sprężonego powietrza olej i wilgoć. Płyn po jego schłodzeniu jest wykorzystywany ponownie. Produkt może pracować w trybie stałym przy bardzo dużym obciążeniu.

Kompresory bezolejowe – charakterystyka i cechy

Kompresor bezolejowy różni się od powyższego tym, że do produkcji tłoka wykorzystano materiały o niskim współczynniku tarcia. W efekcie nie ma potrzeby stosowania oleju i innych czynników smarnych. Takie urządzenie sprawdzi się najlepiej w przypadku prac szczególnie wrażliwych na jakość sprężonego powietrza, w którym nie powinno być ani oleju, ani wilgoci. Z tego względu modele bezolejowe wykorzystuje się w produkcji i obróbce artykułów spożywczych, w medycynie, w urządzeniach komputerowych, a także w branży petrochemicznej. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie te zanieczyszczenia mogą źle wpływać na bezpieczeństwo i efektywność pracy. Wadą jest natomiast mniejsza wytrzymałość na intensywną eksploatację.

Kompresory tłokowe BOGE – serie P - L, SRD oraz SR.

W ofercie marki BOGE znajduje się wiele kompresorów tłokowych o szerokim zastosowaniu. Seria P-L jest przeznaczona do pracy w podwyższonej temperaturze otoczenia, urządzenia mają wysoką jakość dostosowaną do zastosowań przemysłowych, cechują się także nieograniczoną częstotliwością przełączania oraz liczbą czynności serwisowych zredukowaną do niezbędnego minimum. Ponadto produkty wchodzące w skład tej linii są wyposażone w energooszczędny napęd bezpośredni.

Seria SRD wyróżnia się wysoką skutecznością – urządzenia mogą pracować przy ciśnieniu do 10 lub 15 barów. Są także wytrzymałe i niezawodne. Warte podkreślenia jest między innymi bezpośrednie sprzęgnięcie oraz w zasadzie nieograniczone możliwości rozszerzenia sprężarki o kolejne funkcje, takie jak zbiornik powietrza czy osuszacz chłodniczy. Jeszcze większymi wartościami cechują się produkty serii SR 710 - SRH 1250, które gwarantują stabilną pracę przy ciśnieniu roboczym 10, 15 lub nawet 35 barów. Mają modułową budowę, dzięki czemu można stworzyć indywidualny i niezależny system sprężonego powietrza.

Urządzenia z serii SR 270 - SR 475 mają możliwość pracy do 10 barów i stanowią najprostsze rozwiązanie marki BOGE, lecz w dalszym ciągu wysoce skuteczne w całym zakresie.
Seria SC3 TOPAIR z kolei łączy najlepsze cechy sprężarek tłokowych 10 i 15-barowych z najnowocześniejszymi systemami sterowania oraz monitorowania ich pracy. Operator może w czasie rzeczywistym analizować parametry użytkowe każdego urządzenia i to bez żadnych opóźnień. BOGE Focus Control 2.0 to zaawansowany technicznie sterownik mikroprocesorowy, który gwarantuje poprawność wyświetlanych danych i ich zgodność ze stanem rzeczywistym. Dzięki temu można uzyskać wydajną pracę w cichym i kompaktowym formacie urządzenia.

Partnerem artykułu jest firma Pneumatik (https://www.pneumatik.pl/).

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.