
Kompania Węglowa zgodziła się na dostarczanie ciepła mieszkańcom Rybnika. Energia będzie pochodzić z Elektrociepłowni Chwałowice.
Zaopatrzeniem w ciepło mieszkańców Rybnika zajmuje się Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. Od grudnia zeszłego roku pakiet 85 proc. akcji tego przedsiębiorstwa posiada Spółka Energetyczna „Jastrzębie". Kompania Węglowa zgodziła się natomiast na zawarcie umowy o sprzedaży ciepła jastrzębskiemu PEC-owi. Porozumienie ma obowiązywać do końca czerwca 2014 r. „Decyzja zarządu Kompanii może zmienić dotychczasowy zakres współpracy z Urzędem Miasta w Rybniku. Władze miasta w październiku 2009 roku w przyjętych założeniach do planu zaopatrzenia mieszkańców gminy w ciepło pominęły należącą do Kompanii Elektrociepłownię Chwałowice jako źródła podstawowego zaopatrzenia miasta w ciepło. Złożone zostało jednocześnie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o sprzedaży ciepła ze skutkiem na koniec sezonu grzewczego 2011/2012" - czytamy w oświadczeniu Kompanii. Obecnie trwają rozmowy dotyczące zawarcia umowy długoterminowej.
PEC Jastrzębie Zdrój nie ma własnego dużego źródła energii cieplnej w Rybniku. Dlatego musi ją pozyskiwać od dostawców zewnętrznych. EC Chwałowice posiada pięć kotłów parowych o łącznej wydajności 125 Mg/h oraz trzema kotłami wodnymi o łącznej mocy cieplnej 104 MWt i elektrycznej na poziomie 16,8 MWe. Paliwem dla zakładu jest węgiel kamienny. Ciepło dla Rybnika pochodzi również z należącej do koncernu EDF Elektrowni Rybnik. Dysponuje ona mocą cieplną rzędu 589 MWt. W grudniu zeszłego roku EDF ogłosił budowę w Rybniku elektrowni węglowej na parametry nadkrytyczne o mocy 900 MW. Nowa jednostka ma zastąpić cztery najstarsze bloki elektrowni.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- kwsa.pl/ sejsa.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Kogeneracja wysokosprawna
24 lutego 2007 r. weszły w życie zmiany w Ustawie Prawo Energetyczne [2] , które dostosowały polskie prawodawstwo do wymogów Dyrektywy...
-
-