
Wrocławska spółka Kogeneracja zbuduje własną lokalną sieć ciepłowniczą. Będzie ona połączona z siecią, którą zarządza Fortum. Dodatkowo Fortum został zobowiązany do współpracy z Kogeneracją w zakresie zapewnienia mieszkańcom dostaw ciepła.
We Wrocławiu konkurują ze sobą dwie duże spółki ciepłownicze. Jedną z nich jest Kogeneracja, do której należy Elektrociepłownia Wrocław, a w której większość udziałów ma EDF Polska. Drugą spółką jest Fortum będący głównym dystrybutorem ciepła, który dodatkowo myśli o budowie własnej elektrociepłowni we Wrocławiu. Obie spółki spierały się o budowę lokalnych sieci ciepłowniczych przez Kogenerację. Fortum postawił warunek zastosowania wymiennika ciepła przy przyłączeniu sieci lokalnej do systemu miejskiego. Kogeneracja poskarżyła się na ten zapis do Urzędu Regulacji Energetyki, który poparł stanowisko spółki. - Zgodnie z decyzją Urzędu Regulacji Energetyki, spółka może dostarczać ciepło w rejonach ul. Wilczej, Armii Krajowej i Krakowskiej we Wrocławiu. URE zobowiązał także Fortum do współpracy z Kogeneracją przy realizacji tych inwestycji – informuje Kogeneracja.
Decyzja URE oznacza, że przy budowie następnych sieci lokalnych, dystrybutor nie będzie mógł żądać zastosowania wymiennika ciepła. URE uznał również, że w umowie między spółkami nie może pojawić się zapis o karach umownych, których koszty, w przypadku rezygnacji jej odbiorców z poboru części zakontraktowanego ciepła, poniosłaby Kogeneracja. - Decyzja URE kończy toczący się od 2010 roku spór dotyczący możliwości przyłączania lokalnych sieci ciepłowniczych Kogeneracji do miejskiej sieci należącej do Fortum. 31 października obie spółki podpisały umowę, która pozwoli na przyłączenie do sieci budynków z rejonu ul. Armii Krajowej we Wrocławiu. W kolejnych latach przyłącze zostanie rozbudowane w kierunku ul. Krakowskiej i Wilczej, w związku z planami budowy w tym rejonie nowoczesnego ośrodka sportowego i osiedla mieszkaniowego – wyjaśnia Kogeneracja w swoim komunikacie.
Kogeneracja oddała w październiku do użytku własną magistralę ciepłowniczą. Dzięki niej bezpośrednio z EC Wrocław płynie ciepło do budynków „Technopolis" należących do Politechniki Wrocławskiej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- kogneracja.com.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Co to jest audyt energetyczny i kiedy przyda się firmie?
autor: 1st footage Zagadnienie audytów energetycznych to w ostatnich latach gorący temat – i to z kilku powodów. Dlatego też warto wiedzi
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl