Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-06-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-06-26
KOGENERACJA i Polimex Mostostal podpisały umowę na budowę elektrociepłowni w Siechnicach
Ilustracja nadesłana (przez PGE Energia Ciepła)
Ilustracja nadesłana (przez PGE Energia Ciepła)

Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, 23 czerwca br. podpisał umowę z Polimexem Mostostalem na realizację nowej elektrociepłowni gazowej, która zastąpi obecnie eksploatowaną jednostkę węglową zlokalizowaną w Siechnicach.

Budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica zostanie zrealizowana na podstawie umów KOGENERACJI z konsorcjum firm w składzie: Polimex Mostostal - Lider Konsorcjum oraz Polimex Energetyka - Partner Konsorcjum.

Nowoczesna jednostka będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Wartość umowy na budowę elektrociepłowni wynosi ok. 1 159 mln zł netto, a wartość powiązanej umowy serwisowej ok. 118 mln zł netto.

Obecny podczas uroczystości Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej zwrócił uwagę, iż siechnicka inwestycja wpisuje się w strategię Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 roku planowane jest korzystanie w 70 procent ze źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła. – Naszym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. – wyjaśnił Wojciech Dąbrowski. - Prowadzona przez nas transformacja energetyczna zakłada dekarbonizację wytwarzania. Niezbędna będzie więc zmiana technologii - docelowo koncentrować się będziemy na odnawialnych źródłach energii oraz na realizacji działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, co w znacznym stopniu wpłynie na obniżenie emisyjności wytwarzania – dodał.

- Nowa elektrociepłownia w Siechnicach zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne dla Gminy Siechnice i południowej części Wrocławia – podkreślił z kolei Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Siechnicach to jedna z naszych najważniejszych inwestycji - dodał.

- Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz niskoemisyjnego paliwa, produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Siechnic, ze względu na znaczące obniżenie emisji gazowych, co poprawi jakość powietrza w otoczeniu zakładu – podkreślił Andrzej Jedut, prezes zarządu KOGENERACJI.

- Cieszy nas kolejny ambitny energetyczny kontrakt dla Grupy PGE. Podpisanie dzisiejszej umowy jest tym bardziej dla nas ważne, że Grupa PGE jest jednym z naszych kluczowych akcjonariuszy. To właśnie m. in. dzięki zaufaniu jakim nas obdarza powierzając realizacje swoich strategicznych projektów energetycznych, a także zaangażowaniu finansowemu jesteśmy dziś liderem w budowie polskiej energetyki. Dzisiejsze podpisanie umowy jest również kolejnym dowodem na to, że mamy kompetencje, doświadczenie i w pełni wykorzystaliśmy daną nam szanse w 2017 roku. Dziś w naszych wynikach i realizowanych kontraktach pokazujemy, iż inwestycja w Polimex Mostostal to dobra inwestycja. Dołożymy wszelkich starań by budowa nowej EC Czechnica była naszym wspólnym sukcesem. – powiedział na koniec Krzysztof Figat prezes zarządu Polimex Mostostal.

Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w 2024 r. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie działające instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
PGE Energia Ciepła S.A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także