Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-30
Kogeneracja dla Łagiszy
Łagisza to miejsce kolejnej wspólnej inwestycji Tauronu i PGNiG.
Łagisza to miejsce kolejnej wspólnej inwestycji Tauronu i PGNiG.

Tauron Polska i PGNiG wspólnie zainwestują w nowy blok energetyczny dla Elektrowni Łagisza. Nowa jednostka będzie podobna do bloku budowanego w Elektrociepłowni Stalowa Wola.

Grupa Tauron oraz PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej inwestycji w Elektrowni Łagisza. Jest ona wzorowana na podobnym projekcie realizowanym w Stalowej Woli. - Tauron i PGNiG zobowiązały się w liście intencyjnym do powołania zespołów roboczych. Ich zadaniem będzie przygotowanie umowy o współpracy określającej zobowiązania stron i koncepcję współdziałania w fazie przygotowania projektu. Zespoły wypracują również model oraz wstępny harmonogram realizacji budowy bloku, a także ustalą szczegóły dotyczące kwestii finansowych i technicznych. List intencyjny nie wyklucza udziału w finansowaniu projektu Inwestycji Polskich – poinformował Tauron w swoim komunikacie. Inwestorzy wskazują na chęć pozyskania pieniędzy z programu Inwestycje Polskie. Sprzyja temu zapowiedź ministra skarbu, że inwestycje energetyczne będą jednym z priorytetowych celów programu.

Wstępne założenia mówią o budowie w Łagiszy gazowego bloku kogeneracyjnego o mocy ok. 400 MW. - Kogeneracyjna jednostka  gazowa w Łagiszy będzie drugą – po bloku gazowo-parowym w Stalowej Woli, którego budowa już się rozpoczęła – inwestycją realizowaną przez partnerów. Blok będzie charakteryzował się wysoką sprawnością (ok. 58 proc.), brakiem emisji pyłu, niewielką emisją dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węgla – wyjaśnia Tauron w swoim komunikacie. Nowa jednostka miałaby zostać oddana do użytku do końca 2017 r. Po jej uruchomieniu w elektrowni wyłączone mają zostać pracujące tam bloki węglowe.

Elektrownia Łagisza należy do Tauronu. Jest ona głównym źródłem ciepła dla Będzina i Dąbrowy Górniczej. W planach jest również podłączenie do elektrowni sieci ciepłowniczej Sosnowca. Elektrownia Łagisza posiada zainstalowaną mocą elektryczną rzędu 1060 MWe oraz cieplną na poziomie 335,2 MWt. Energia wytwarzana jest natomiast ze spalania węgla. Dla porównania Elektrociepłownia Stalowa Wola będzie dysponowała mocą rzędu 450 MWe i będzie wytwarzała energię w kogeneracji.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tauron-pe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :