
Wraz z zimowym pakietem gazowym oraz strategią dla LNG Komisja Europejska przedstawia też dokument zwany „Strategia dla ciepła i zimna". Zachęca się w nim kraje członkowskie do zwiększania efektywności energetycznej i rozwoju kogeneracji. Komisja chce, aby produkcja ciepła i chłodu szła w parze z dekarbonizacją i osiągnięciem przyjętych wcześniej celów redukcji CO2.
„Budownictwo musi być zdekarbonizowane - czytamy w dokumencie. Wiąże się to z renowacją istniejących budynków, jak również ze zwiększeniem wysiłków w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnej energii, wspieranej przez zdekarbonizowaną elektryczność i ciepło sieciowe. Budynki mogą być wyposażone w automatykę służącą mieszkańcom i umożliwiające elastyczność w systemach dostarczania elektryczności poprzez regulację popytu oraz gromadzenie ciepła."
Komisja zwróciła uwagę, że prawie połowa indywidualnych kotłów grzewczych w UE pochodzi sprzed 1992 r. Oznacza to, że 22% Kotłów gazowych, 34 proc. grzejników elektrycznych, 47% kotłów olejowych i 58% węglowych pracuje już dłużej niż ich przewidywały ich normy techniczne.
Stosowanie starych kotłów często powoduje zanieczyszczenia powietrza znane pod nazwą niskiej emisji, które są ogromnym problemem także w Polsce. Komisja skierowała przeciw naszemu krajowi sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy o jakości powietrza.
W "Strategii" podkreślono również wagę inwestycji w odnawialne źródła energii.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
-
-