Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Riello
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-12-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-05
Jaki rekuperator wybrać w zależności od źródła ciepła i gdzie go umieścić?
Jaki rekuperator wybrać w zależności od źródła ciepła i gdzie go umieścić?

Zainstalowanie wentylacji mechanicznej w domu to rozwiązanie, które zapewnia energooszczędność. Jednak, aby dom nazwać energooszczędnym niezbędne jest wybranie odpowiedniego rekuperatora. W dzisiejszym poradniku przedstawimy, jakie rodzaje rekuperatorów można wybrać i jak dopasować je do wybranego źródła ciepła. Podpowiemy również, gdzie może znaleźć się centrala wentylacyjna.

 

Rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła idealnie współpracuje z pompą ciepła

wentylacja.jpg

W przypadku zastosowania ogrzewania pompą ciepła najlepsze efekty, jeśli chodzi o efektywność można osiągnąć decydując się na gruntowy wymiennik ciepła. Jego dużą zaletą jest fakt, że powietrze przez niego przepływające zawsze ma dodatnią temperaturę, gdyż czerpnia znajduje się na odpowiedniej głębokości. Dzięki temu nie dochodzi do szronienia w układzie wentylacji. Gruntowy wymiennik ciepła jest również bardzo efektywny. Zapewnia dostarczenie cieplejszego niż na zewnątrz powietrza zimą oraz chłodniejszego latem. Przewody doprowadzające powietrze zazwyczaj są poprowadzone na głębokości ok. 2 metrów pod ziemią, gdzie panuje temperatura ok. 8 stopni C. W związku z tym ogrzanie powietrza zimą w rekuperatorze może przebiegać w krótszym czasie i będzie bardziej efektywne. Oczywiście do GWC trzeba dobierać rekuperatory o odpowiedniej wydajności.

 

Ogrzewanie na piec gazowy – jaki rekuperator wybrać?

W przypadku pieca kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania można jednocześnie zastosować system rekuperacji. Oczywiście w takim przypadku ma on osobną i niezależną od wentylacji drogę odprowadzenia spalin oraz doprowadzenia powietrza. Dzięki temu cała instalacja może pracować bez zarzutu. Najlepszym wyborem jest rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym lub spiralno-przeciwprądowym, w którym efektywność wymiany ciepła sięga powyżej 90%. Dzięki temu można zatrzymać ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Jednak, gdy chce się zachować dodatkowo odpowiednią wilgotność można zdecydować się na rekuperator z wymiennikiem obrotowym. Jest to urządzenie, które najczęściej wykorzystywane jest w nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej, a rzadziej w domach.

Oczywiście najlepszym miejscem na umieszczenie rekuperatora jest właśnie to, gdzie znajduje się piec gazowy kondensacyjny. Dzięki temu ograniczony zostaje hałas związany z pracą obydwu urządzeń i nie ma potrzeby zajmowania dodatkowej powierzchni użytkowej przez rekuperator.

 

Rekuperator w połączeniu z kotłem C.O. na prąd – czy to się opłaca?

 wentylator-png.png

Centralne Ogrzewanie bywa naprawdę drogie, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z kiepsko zaizolowanym budynkiem. W nieocieplonym domu rachunki za energię w miesiącach zimowych mogą dochodzić nawet do ok. 2 tys. zł miesięcznie. To horrendalny koszt, dlatego warto już na etapie projektowania, jeśli zamierza się korzystać z CO, pomyśleć o właściwej izolacji budynku, a także zastosowaniu rekuperacji. W tym przypadku trzeba odpowiednio poprowadzić całą instalację, dlatego najlepiej prace takie wykonywać na etapie stanu surowego zamkniętego. Jeśli chce się zmienić wentylację grawitacyjną na mechaniczną, to jest to możliwe, jednak nie obędzie się bez kucia w ścianach, trzeba również zwracać uwagę na poprowadzenie innych instalacji, aby wszystko wzajemnie ze sobą nie kolidowało. W przypadku kotła na prąd i rekuperacji konieczne jest zastosowanie systemów energooszczędnych. Dlatego wybierając rekuperatory, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną i ilość energii jaka jest potrzebna do ich pracy. Z pewnością odzysk ciepła przy wyborze odpowiedniego modelu powinien być na wysokim poziomie. Wysoka klasa energetyczna (w przypadku najlepszych modeli rekuperatorów jest to klasa A+ i A) uchroni mieszkańców domu przed wysokimi rachunkami za prąd.

 

Gdzie umieścić rekuperator?

Najbardziej adekwatnym miejscem na montaż rekuperatorów są kotłownie. Jednak jeśli z jakichś powodów nie jest możliwe umieszczenie centrali w tym miejscu, może się ona znaleźć w dowolnym, innym zaplanowanym miejscu w domu. Nie trzeba obawiać się, że będzie szpecić przedpokój czy inne pomieszczenie, gdyż można dokonać zabudowy urządzenia drzwiami. Rekuperator może się znaleźć również na poddaszu nieużytkowym, co obecnie jest dość częstą praktyką. Na strychu musi oczywiście znaleźć się w takim miejscu, który zapewnia swobodne podłączenie do systemu kanalizacji, którym będą odprowadzane skropliny.

Dopasowanie rekuperatora do źródła ciepła nie musi być trudnym zadaniem. Ważne, by właściwie została dopasowana wydajność urządzenia dla danego budynku. Istotne znaczenie ma również wybór takiego rekuperatora, który zapewnia najbardziej efektywną wymianę zużytego powietrza na świeże odzyskując przy tym jak największą ilość ciepła.

Wysokiej jakości rekuperatory oferuje firma Bartosz.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
bartoszwentylacja.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także