empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-02-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-02-05
Jak zoptymalizować dom, żeby oszczędzać ciepło?
Jak zoptymalizować dom, żeby oszczędzać ciepło?

Zimowe, niskie temperatury oznaczają, że rachunek za ogrzewanie może być wysoki. Da się jednak tego uniknąć i płacić mniej.

Rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna szukać ekologicznych rozwiązań, które pozwolą na znaczne oszczędności. Ważny jest odpowiedni system ogrzewania, izolacja termiczna czy wentylacja. Energia odnawialna i termomodernizacja domu stają się dzisiaj koniecznością. Oto kilka prostych sposobów na to, żeby dom był bardziej ekonomiczny.

 

Lepsze zarządzanie ciepłem

Na co dzień warto zadbać o to, żeby temperatura w pomieszczeniu była optymalna. Za taką uznaje się zazwyczaj 20 °C. Pozwoli to efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycie. Już jeden stopień mniej to niższe zużycie ciepła nawet o 5%. W celu regulacji temperatury i zapobieganiu utraty ciepła warto zamontować urządzenia do automatycznej regulacji temperatury na grzejnikach w każdym pomieszczeniu. Aby zaoszczędzić warto też zadbać o stan swoich kaloryferów. Kaloryfery dobrze jest dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń, a także odpowietrzyć. Ważną kwestią jest też szczelność okien i drzwi. Pomocne mogą być ekrany zagrzejnikowe, które odbijają do wnętrza pomieszczenia ciepło emitowane przez kaloryfery, przez co zwiększają temperaturę w pomieszczeniu. W ciągu dnia, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie warto jak najczęściej korzystać z ciepła promieni słonecznych, by wpuścić trochę naturalnego ciepła do środka. Specjalistę w zakresie takich modernizacji można znaleźć np. na gowork.pl

 

Oszczędność energii

Koszty gospodarstwa domowego pomoże też zmniejszyć lepsze zarządzanie energią elektryczną. Urządzenia, z których akurat nie korzystamy należy wyłączyć z prądu, aby nie pobierały energii. Warto pamiętać, że nawet jeśli urządzenie jest ustawione w trybie czuwania to nadal pobiera energię. Kupując urządzenia AGD warto postawić na te o najwyższej klasie energetycznej.  Klasy energetyczne od A do G określają zużycie energii urządzenia w stosunku do tzw. zużycia standardowego. Najlepsze będą urządzenia o klasie A, gdyż zużywają ok. 55%, podczas gdy te o klasie G nawet 125% standardowego zużycia energii elektrycznej. Dobre rozwiązanie to też panele fotowoltaiczne, które zapewnią niezależność energetyczną czy niższe ceny energii. To obecnie najpopularniejsze źródło energii odnawialnej, a energia uzyskana z fotowoltaiki nawet w polskim klimacie pozwoli na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego na energię. 

 

pexels-heiko-ruth-7859953.jpg

 

Ekologiczne rozwiązania dla domu

Chcąc zaoszczędzić warto też postawić w swoim domu na ekologiczne rozwiązania, które pomogą obniżyć koszty, a jednocześnie zadbać o środowisko. Dobrym rozwiązaniem będą np. Energooszczędne Systemy Ogrzewania. W tym celu warto rozważyć podłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zdecydować się na system ogrzewania oparty na odnawialnych źródłach, takich jak pompy ciepła. Pompa ciepła pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a dzięki licznym dostępnym dofinansowaniom czy dotacjom, koszt zakupu i założenia pompy ciepła wcale nie musi być duży.  Pompy ciepła są bezpieczne, nie zajmują wiele miejsca, są też łatwe do założenia i bezproblematyczne w obsłudze. Pompę ciepła można założyć zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Nowoczesne pompy ciepła mogą skutecznie działać nawet w zimie, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury. 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
gowork.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.