Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-07-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-29
Jak zdać egzamin SEP za pierwszym razem?

Kilka wskazówek

Jak zdać egzamin SEP za pierwszym razem?

Egzamin SEP budzi wielkie obawy u osób, które starają się o uzyskanie uprawnień energetycznych, cieplnych lub uprawnień gazowych. Panuje przekonanie, że spotkanie z Komisją Kwalifikacyjną jest piekielnie trudne i tylko nielicznym udaje się zdać egzamin za pierwszym razem. Warto tutaj jednak użyć analogii do egzaminu na prawo jazdy. Choć statystyki pokazują, że rzeczywiście uzyskanie zaliczenia za pierwszym podejściem jest mało prawdopodobne, to jednak wielu się udaje. Wszystko zależy od poziomu wiedzy oraz oczywiście umiejętności. Istnieją również niezawodne sposoby na to, aby zdać egzamin SEP śpiewająco i tym samym szybko uzyskać potrzebne uprawnienia SEP. Zdradzamy je w naszym poradniku.

 

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego szkolenia SEP

Nie da się zdać egzaminu SEP za pierwszym razem (za kolejnym także), jeśli osoba starająca się o uprawnienia energetyczne, cieplne czy uprawnienia gazowe nie jest do niego dobrze przygotowana. Owszem, w Internecie da się dziś znaleźć mnóstwo materiałów, jednak „przekopanie się” przez nie jest bardzo czasochłonne. Z kolei profesjonalne szkolenie SEP kładzie nacisk na przekazanie słuchaczom rzetelnej, aktualnej wiedzy w taki sposób, aby mogli ją skutecznie wykorzystać w trakcie egzaminu przez Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W Polsce nie brakuje kursów SEP, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że istnieją pomiędzy nimi naprawdę duże różnice jakościowe. Największy wpływ na poziom szkolenia mają osoby, które je prowadzą, czyli instruktorzy. To od ich wiedzy, zaangażowania i umiejętności przekazywania informacji w zrozumiały sposób w dużej mierze zależy sukces słuchaczy podczas egzaminu.

Posłużmy się tutaj przykładem kursów SEP organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia. Są one prowadzone przez doświadczonych teoretyków i praktyków zawodów technicznych ze Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich, co samo w sobie stanowi gwarancję wysokiego poziomu szkolenia.

 

Zaangażuj się w kurs SEP

Nawet najlepszy instruktor i najlepiej napisany program szkolenia niewiele pomogą, jeśli jego uczestnik podejdzie do sprawy lekceważąco. Takie sytuacje się zdarzają i – co ciekawe – najczęściej dotyczą osób mających duże doświadczenie np. w branży energetycznej. Wychodzą one z założenia, że już wszystko wiedzą i traktują szkolenie wyłącznie, jako przykry obowiązek. Później, gdy stają przed Komisją Kwalifikacyjną, mają spore problemy z pochwaleniem się swoim profesjonalizmem.

Dlatego zapamiętaj: decydując się na udział w szkoleniu SEP poświęć temu całą swoją uwagę. Słuchaj instruktora, jeśli czegokolwiek nie rozumiesz, to nie wstydź się poprosić o wyjaśnienie. Zaangażuj się w część warsztatową szkolenia, bo to zaprocentuje nie tylko podczas egzaminu SEP, ale także już w trakcie kariery zawodowej. Nie przysypiaj, nie baw się telefonem. Kurs SEP trwa tylko jeden dzień, dlatego nie powinieneś mieć problemu z utrzymaniem koncentracji.

 

Zdobywaj uprawnienia SEP po kolei

Osoby, które posiadają komplet uprawnień SEP (energetyczne, cieplne i gazowe zobacz: https://sep-uprawnienia.pl/kursy-zawodowe) są w bardzo uprzywilejowanej pozycji na rynku pracy i właściwie mogą przebierać w ofertach oraz dość swobodnie negocjować warunki zatrudnienia. Zdobycie uprawnień we wszystkich grupach kwalifikacji wydaje się być więc świetnym pomysłem. Nie powinieneś się jednak z tym przesadnie spieszyć.

Jeśli planujesz podejść do egzaminu SEP po raz pierwszy, to sugerujemy, abyś na początek skupił się na jednej grupie kwalifikacji – na przykład najbardziej przydatnych na polskim rynku uprawnieniach energetycznych. Gdy je zdobędziesz, zawsze będziesz mógł powalczyć o następne. Takie systematyczne podejście sprawdza się o wiele lepiej i znacząco zwiększa szansę na zdanie egzaminu SEP za pierwszym podejściem.

 

Dopytaj, jak będzie wyglądać egzamin SEP i dobrze się do niego przygotuj

Takie informacje możesz uzyskać od instruktora prowadzącego szkolenie SEP, który doskonale orientuje się w przebiegu egzaminu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać go o to, na czym powinieneś się skupić, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie mogą być najbardziej prawdopodobne zagadnienia, o które zapyta Komisja Kwalifikacyjna.

Ta wiedza oczywiście nie da Ci gwarancji zdania egzaminu za pierwszym podejściem, natomiast z pewnością pomoże opanować stres – zawsze lepiej jest wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Z kolei przed samym egzaminem powtórz sobie jeszcze te kwestie, które sprawiają Ci najwięcej problemów, a mogą zostać poruszone przez Komisję Kwalifikacyjną.

Zdanie egzaminu SEP za pierwszym podejściem jest trudne, ale jak najbardziej wykonalne. Wykorzystaj wskazówki, którymi się z Tobą podzieliliśmy i pamiętaj – punktem wyjścia zawsze jest wybór dobrego szkolenia SEP. Szczególnie polecane kursy organizuje Krajowe Centrum Kształcenia. Odbywają się one w całej Polsce, między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi więcej na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sep-uprawnienia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.