Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S. A.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-12-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-19
Jak przebiega sterowanie numeryczne CNC w przedsiębiorstwie przemysłowym?
Jak przebiega sterowanie numeryczne CNC w przedsiębiorstwie przemysłowym?

Obecność maszyn CNC w przemyśle to wynik postępu technologicznego, który odpowiedział na potrzeby związane z usprawnieniem procesów produkcyjnych. Zadaniem tych nowoczesnych rozwiązań jest pomoc pracownikom przemysłowym w wytwarzaniu różnorodnych elementów i uczynienie tychże procesów jeszcze szybszymi i wydajniejszymi.

 

Obecnie maszyny CNC muszą sprostać bardzo wysokim standardom narzucanym przez przedsiębiorstwa produkcyjne, dlatego są to urządzenia naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Ich starsze wersje są więc ulepszane lub zastępowane nowszymi modelami, które gwarantują efektywną pracę.

 

Nie wszystkie technologie odchodzą więc w zapomnienie. Te rozwiązania, które powstały kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu są dziś po prostu dopracowywane i optymalizowane, by móc dorównać innym, nowoczesnym urządzeniom. Sprzęty są też komputeryzowane, ponieważ jest to niezbędna funkcja obecnych maszyn. Co więcej, są one wyposażane również w sterowanie numeryczne CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/11-sterowanie-maszyn-cnc, o którym nieco więcej w poniższym artykule.

 

Co oznacza CNC?

CNC (Computerized Numerical Control) to skrót pochodzący z język angielskiego, który oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To układ, który posiada specjalny mikrokomputer, podlegający programowaniu interaktywnemu, które określa nie tylko rodzaj, ale również zakres prac, jakie mają zostać wykonane. Sterowanie numeryczne to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, wykorzystywane przez inżynierów w szczególności do tokarek karuzelowych CNC.

 

Jeśli chodzi proces działania komputerowego sterowania urządzeń numerycznych, można go podzielić na trzy fazy produkcyjne. Pierwsza z nich to faza projektowania wspomaganego komputerowo, czyli CAD. Druga z kolei to przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn, czyli CAM. W końcu następuje właściwe wykonanie przedmiotu, czyli CNC.

 

Warto mieć również świadomość, że nad prawidłową pracą maszyn CNC czuwają specjalne sterowniki oraz programy, przekazujące komunikaty między sobą, jak również do operatora. To wszystko dzięki specjalnemu interfejsowi, który umożliwia nie tylko wczytywanie, ale również edycję konkretnych programów obróbki oraz samodzielne stworzenie programów, czyli tzw. G code. Pozwala też na dodanie informacji korekcyjnych narzędzi, jak i zmianę współrzędnych i parametrów obrotów. Na koniec warto dodać, że komputerowe sterowanie CNC wyposażone jest w różne rodzaje układów sterowania obrabiarek. To m.in. sterowanie punktowe, odcinkowe oraz kształtowe (ciągłe).

 

Co umożliwia nam CNC?

CNC to technologia, która na dobre odmieniła pracę wszystkich przedsiębiorstw produkcyjnych, usprawniając funkcjonowanie maszyn i przyspieszając ich działanie. Obrabiarki CNC są to urządzenia niezwykle dokładne i wydajne, a to wszystko za sprawą komputerowego sterowania. Dzięki temu mogą wspierać działania podejmowane przez człowieka, co pozwala osiągać naprawdę zadowalające efekty. Współpraca na linii pracownik – maszyna jest niezbędna, by wszystko działało zgodnie z planem. Nie można więc powiedzieć, że urządzenia wyeliminowały ludzi z procesów produkcyjnych. Ich praca wciąż jest bardzo istotna.

 

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria CNC oferujący wysokiej jakości przekładnie planetarne pod adresem - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/39-przekladnie-planetarne

 

zdjecie2(9).jpg

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
akcesoria.cnc.info.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także