Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-01-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-30
Jak dobrać piec na ekogroszek na 100m2?
Jak dobrać piec na ekogroszek na 100m2?

Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które produkują wysokiej jakości piece na ekogroszek, dlatego też wybranie najlepszego modelu może być trudnym zadaniem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać najlepszy piec na ekogroszek na 100m2?

 

Najważniejsze parametry?

Jak łatwo się domyślić w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na moc. Jest to jeden z tych parametrów, który należy optymalnie dopasować do metrażu danego mieszkania. Na rynku można znaleźć mniejsze piece na ekogroszek, które przeznaczone są do niewielkich mieszkań, jak i również mocniejsze piece, które przystosowane są z kolei do większych temperatur i większych mieszkań. Jeżeli chodzi o moc kotła, to powinno zwrócić się uwagę nie tylko na metraż, ale również sposób ocieplenia danego mieszkania. Warto wziąć pod uwagę również to, czy piec wykorzystywany będzie na przykład do podgrzewania wody. Przy nowych grzejnikach można przyjąć, że 1 kw mocy kotła przypada na 10 m2 powierzchni. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że do ogrzania mieszkania o powierzchni 100 m2 potrzebny będzie piec na ekogroszek o mocy 10 kW.

 

Kotły górnego i dolnego spalania

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej kotły górnego i dolnego spalania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Kotły górnego spalania oparte są na dość prostej konstrukcji, dlatego też ich cena jest bardzo przystępna. W modelach tych paliwo spalane jest zawsze na ruszcie, dlatego też wytwarzane spaliny przechodzą przez całą konstrukcję. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście kopcenie kotła, dlatego też trzeba go częściej rozpalać. Wygodniejszym i droższym rozwiązaniem są kotły na ekogroszek dolnego spalania. Modele tego typu są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, dlatego tez w dłuższej perspektywie czasu można sporo zaoszczędzić. Nowoczesne kotły na ekogroszek dolnego spalania mogą pochwalić się także dużą wydajnością. W modelach tych spaliny skierowane są automatycznie do specjalnego kanału spalinowego, dzięki czemu spalanie może odbywać się w sposób ciągły.

 

Rodzaj palnika ma znaczenie

Inwestując w nowy piec na ekogroszek na 100m2, warto zwrócić uwagę także na rodzaj palnika i wymiennika. W dużej mierze to właśnie od rodzaju palnika zależy, jakie paliwa oprócz ekogroszku można wykorzystać w danym piecu. Na rynku można znaleźć kotły z palnikami rynnowymi albo żeliwnymi, które umożliwiają palenie drewna albo miału węglowego. Jeżeli chodzi o sam wymiennik, to może on występować w dwóch różnych wersjach. Poziome kotły są znacznie wyższe i zdecydowanie lepiej zabezpieczone niż kotły pionowe. W czasie spalania paliwa jak powszechnie wiadomo mogą pojawić się mniejsze albo większe straty energii. Doskonałą wydajność oferują piece, które mogą pochwalić się wysoką sprawnością cieplną. Najlepsze piece na ekogroszek na 100m2 mogą pochwalić się sprawnością nawet do 80%.

 

Certyfikaty i atesty

Nowy piec na ekogroszek (zob. https://www.parex-kotly.com.pl/blog/czyszczenie-pieca-na-ekogroszek-jak-robic-to-prawidlowo) to inwestycja na lata, dlatego też warto postawić na wysokiej jakości sprzęt od renomowanego producenta, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest inwestowanie w modele, które posiadają stosowne certyfikaty. Piece wydane przez akredytowane laboratorium badawcze są najlepszą gwarancją wydajnej i bezproblemowej prac. Unikać należy z kolei pieców na ekogroszek od mało znanych producentów. Warto wspomnieć również i o tym, że niektóre piece mogą spełniać stosowne wymogi jedynie z dodatkowym wyposażeniem. Przy niektórych modelach niezbędne jest na przykład dokupienie specjalnego elektrofiltru, który może kosztować nawet 3000 zł.

 

Na jakie elementy warto zwrócić dodatkową uwagę?

Wybierając nowy piec na ekogroszek warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale również na wszystkie koszty związane z eksploatacją. Jeżeli chodzi o samą wygodę użytkowania, to najlepszym wyborem będą piece z podajnikiem, które mają w pełni zautomatyzowany sterownik. Modele te są bardzo wygodne i intuicyjne w obsłudze. Pamiętać należy również i o tym, że nawet najlepszy piec może odmówić posłuszeństwa. Warto więc postawić na takie modele, z którymi nie będzie większych problemów przy ewentualnej naprawie albo przy serwisowaniu. Niestety wybierając mało popularny piec od nieznanego producenta trzeba liczyć się z tym, że jego naprawa może wiązać się z dużym wydatkiem. Problemy mogą pojawić się przede wszystkim wtedy, gdy trzeba będzie dokupić części zamienne.

 

Ciepła woda użytkowa

Większość renomowanych producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej kotły o mocy 13-16 kW. Modele te w zupełności wystarczą do ogrzania średnio docieplonego mieszkania. Problemy pojawić mogą się dopiero wtedy, gdy piec ma być wykorzystany także do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania wody użytkowej, może być większe od zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania mieszkania. W takim przypadku moc kotła powinna wynosić około 20kW. Taka moc umożliwi komfortowe podgrzewanie i bezproblemowe korzystanie z ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać odpowiedni piec na ekogroszek na 100m2 powinny skorzystać z doradztwa odpowiedniego fachowca.

 

Niezawodny sterownik

Dobry piec na ekogroszek powinien posiadać również porządny sterownik, który jak sama nazwa wskazuje odpowiadać będzie za sterowanie pracą całego kotła. Producenci oferują bardzo wiele opcji do wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej wymagające osoby powinny postawić na profesjonalne sterowniki, które pozwalają swobodnie sterować nie tylko pompą wody i cyrkulacją, ale również ogrzewaniem podłogowym albo wszelkimi zabezpieczeniami. Dzięki sterownikom można uniknąć poważnej awarii, która wiązałaby się z koniecznością wydania olbrzymich pieniędzy na naprawę. Między innymi dlatego też warto postawić na modele, które wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
parex-kotly.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.