
W Krakowie, w ścisłym centrum miasta nadal funkcjonuje ogromna liczba pieców i kotłowni opalanych paliwem stałym. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa podaje, że na Starym Mieście, Grzegórzkach, Krowodrzy, Zwierzyńcu i Dębnikach działa ponad 8000 palenisk węglowych, natomiast na samym Podgórzu pali się węglem w około 1800 piecach!
Mimo, że Kraków jako jedno z pierwszych miast Polski rozpoczęło walkę z niską emisją, nadal pozostaje w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na przeciw potrzebom palących w piecach wychodzi z swoją ofertą także MPEC.
Od 15 czerwca 2015 roku startuje kolejny Mobilny Punkt Obsługi Klienta MPEC. Tym razem znany już krakowianom namiot stanie na Stradomiu (u zbiegu ulic Stradomskiej i św. Agnieszki). Wszyscy zainteresowani zlikwidowaniem palenisk węglowych będą mogli dowiedzieć się w nim jak uzyskać na ten cel dofinansowanie oraz jak podłączyć budynek do miejskiej sieci cieplnej.
Mobilny Punkt Obsługi Klienta na Stradomiu to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez przedsiębiorstwo w ubiegłym roku. MPOK stanie właśnie tam, gdzie wciąż czynne są piece węglowe oraz w pobliżu przebiegającej sieci ciepłowniczej. Zgodnie z tymi zasadami usytuowane zostały wszystkie wcześniejsze punkty. Pierwszy stanął pod Pocztą Główną, drugi zlokalizowany był na rogu ulic Bosackiej i Topolowej, trzeci przy Nowym Kleparzu, czwarty przy ulicy Retoryka, piąty u zbiegu ulic Tarłowskiej i Zwierzynieckiej, szósty w okolicy skrzyżowania ulic: Łobzowskiej i Siemiradzkiego, siódmy na Grzegórzkach, ósmy na Rynku Podgórskim. Każdorazowo, MPOK cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa.
Mobilne Punkty Obsługi Klienta to jeszcze bardziej dostępna forma działającego na co dzień w siedzibie MPEC Biura Obsługi Klienta. MPOK to rodzaj aktywnego Biura, które wychodząc poza mury swojej siedziby jest miejscem spotkań z krakowianami w pobliżu ich mieszkań i w dogodnych dla nich popołudniowych porach.
MPEC zaprasza wszystkich mieszkańców zainteresowanych podłączeniem swoich budynków do miejskiej sieci cieplnej. Od poniedziałku do piątku (15 – 19 czerwca) w godzinach od 15.00 – 18.00.
Wychodząc naprzeciw pytaniom naszych potencjalnych klientów przypominamy:
Dotacje na wymianę pieca węglowego z Urzędu Miasta z roku na rok będą maleć. W związku z tym nie należy zwlekać z decyzją o zmianie systemu ogrzewania na proekologiczne. Mieszkańcy, którzy złożą wniosek w 2015 roku mogą liczyć na przyznanie dotacji w wysokości do 100% poniesionych kosztów. Od 2016 roku stopniowo będzie ograniczana procentowa wielkość poziomu udzielanej pomocy.
Zlikwiduj piec węglowy
Gmina Miejska Kraków prowadzi ciągły nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na trwałą zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej (MPEC Kraków), ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe czy odnawialne źródło energii. W tym kontekście warto dodać, że od 90 – tych lat ubiegłego stulecia krakowski MPEC przyczynił się do likwidacji ponad 400 dymiących kotłowni i ponad 3000 pieców węglowych. Przedsiębiorstwo nieustannie rozbudowuje sieć cieplną. Obecnie realizowane są prace na ulicy Anny oraz przyłączenia budynków przy ulicy Józefa Piłsudskiego, a już wkrótce zostaną rozpoczęte prace związane z podłączeniem obiektów w rejonie ulic: Krupniczej, Traugutta, Szujskiego, Prusa, Łobzowskiej, Koletek i Agnieszki.
Złożenie wniosku krok po kroku
1. Złożenie wniosku o udzielenie dotacji (wraz z wymaganymi załącznikami)
2. Podpisanie umowy o udzielenie dotacji
3. Realizacja zadania, na które dotacja została udzielona
Po zrealizowaniu zadania wnioskodawcy muszą przedłożyć wszystkie faktury i rachunki do rozliczenia dotacji celowej. Przekazanie środków następuje po zakończeniu i przyjęciu prawidłowego rozliczenia realizacji zadania.
Wysokość dotacji
Dotacja udzielana jest w wysokości 900 zł na każdy kW obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło w budynku, przy czym zapotrzebowanie na ciepło nie może przekroczyć 100 W/m2 ogrzewanej powierzchni. Wielkość ogrzewanej powierzchni ustalana jest wyłącznie w stosunku do pomieszczeń faktycznie ogrzewanych przez likwidowane piece (paleniska) lub kotłownie (kotły centralnego ogrzewania) opalane paliwem stałym.
Z roku na rok dotacja będzie maleć
Dotacja przyznawana będzie:
- do 100 % poniesionych kosztów dla wniosków kompletnych złożonych w latach 2014 – 2015,
- do 80 % poniesionych kosztów dla wniosków kompletnych złożonych w roku 2016,
- do 60 % poniesionych kosztów dla wniosków kompletnych złożonych w roku 2017,
- do 40 % poniesionych dla wniosków kompletnych złożonych w roku 2018.
Najczęściej zadawane pytania:
1. Czy można starać się o dotację po zrealizowaniu inwestycji?
Inwestor nie może ubiegać się o dotację po zrealizowaniu inwestycji. Regionalna Izba Obrachunkowa nie dopuściła możliwości udzielania dotacji do zadań już zrealizowanych.
2. Kiedy można rozpocząć prace?
Inwestycję można realizować dopiero po zawarciu umowy o udzieleniu dotacji w terminach i na zasadach w niej określonych.
3. Kiedy wypłacana jest dotacja?
Dotacja wypłacana jest po zrealizowaniu prac i zaakceptowaniu przez Urząd Miasta Krakowa wniosku o rozliczenie dotacji.
4. Czy PONE realizowane jest na obszarze miasta Krakowa czy całej Małopolski?
Dotacja w ramach PONE udzielana jest na zadania z zakresu ochrony środowiska realizowane wyłącznie w nieruchomościach zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Krakowa.
5.Kto może ubiegać się o dotację?
O dotację w ramach PONE mogą starać się:
1) podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych, w szczególności:
a) osoby fizyczne
b) wspólnoty mieszkaniowe
c) osoby prawne
d) przedsiębiorcy
2) jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi i powiatowymi osobami prawnymi.
Formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa http://www.bip.krakow.pl lub na dziennikach podawczych UMK. Wnioski rozpatrywane są w kolejności wpływu aż do wyczerpania środków zaplanowanych na ten cel w budżecie. Wnioski o dotacje celowe należy składać w jednostkach Urzędu Miasta Krakowa: Kancelaria Magistratu, pl. Wszystkich Świętych 3 oraz Punkt Obsługi Mieszkańców, os. Zgody 2 (pokój 22). Szczegółowe informacje na ten temat można także uzyskać w Wydziale Kształtowania Środowiska pod nr telefonu (12) 616-88-48, (12) 616-88-07.
Ważne: Kiedy MPEC odmawia?
Od czasu do czasu, z niektórych obszarów Krakowa dobiegają głosy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej działa opieszale, nie chcąc przyłączać budynków do sieci miejskiej. A przecież jest członkiem koalicji antysmogowej i porozumienia Bezpiecni, których zadaniem jest likwidacja pieców węglowych w mieście. W stronę przedsiębiorstwa kierowane są oczekiwania, że jeśli od lat walczy ono z niską emisją, to tym samym bezwarunkowo powinno podłączać do miejskiej sieci każdy budynek. Należy jednak zastanowić się czy faktycznie taka jest rola MPEC?
Niektórzy mieszkańcy Krakowa starający się o uzyskanie zgody na podłączenie swojego budynku do miejskiej sieci spotykają się z odmowami. Pracownicy MPEC działają z najwyższą starannością, aby wydać rzetelną decyzję o możliwości wykonania przyłączenia do miejskiej sieci. Zdarza się jednak, że istnieją poważne przyczyny uniemożliwiające wydanie pozytywnej decyzji. Najczęściej są to: nieuregulowany stan prawny nieruchomości, brak zgody ze strony konserwatora zabytków czy kwestie ekonomiczne.
Bardzo ważną rolę w procesie wydawania opinii odgrywa usytuowanie obiektu, do którego ma być dostarczane ciepło. Chodzi tutaj o rozmieszczenie sieci ciepłowniczej i jej położenie w stosunku do innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu, zwłaszcza tam, gdzie zabudowa jest rozproszona i ma charakter jednorodzinny. W wielu przypadkach inwestycja na takim obszarze byłaby wręcz niekorzystna dla systemu ciepłowniczego i powodowałaby zwiększenie kosztów dostawy ciepła, co mogłoby spowodować konieczność podwyżki cen, którą odczuliby wszyscy odbiorcy miejskiego ciepła. Problem z dotarciem miejskiej sieci do wszystkich budynków wiąże się również z zagadnieniami natury prawno - logistycznej. Wielokrotnie działania MPEC są uniemożliwiane przez właścicieli gruntów, którzy nie zgadzają się na prowadzenie sieci po ich terenie.
„Nasze działania muszę być racjonalne. Jeżeli okres zwrotu nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie odcinka sieci cieplnej miałby wynosić setki lat, to jednoznacznie wskazuje, że inwestycja taka byłaby nieopłacalna i wiązałaby się z niegospodarnością, czy też wręcz z marnowaniem pieniędzy naszych klientów. Rozumiemy rozgoryczenie mieszkańców, ale odmawiamy podłączenia do sieci wyłącznie w przypadkach, kiedy jest to całkowicie uzasadnione" – podkreśla Renata Krężel, rzecznik prasowa MPEC.
Pamiętajmy, że jeżeli nie ma spełnionych warunków ekonomicznych do przyłączenia budynku, inwestycja w dalszym ciągu może być zrealizowana. Wystarczy, że różnicę pokryje wnioskodawca.
Składający wniosek o wydanie warunków technicznych zobowiązani są przedstawić dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu. Jeśli budynek nie ma uregulowanej sytuacji prawnej MPEC nie może wydać warunków technicznych.
Jeśli budynek należy do wspólnoty mieszkaniowej lub stanowi współwłasność wymagane jest zgodne działanie współwłaścicieli lub członków wspólnoty przy realizacji wszystkich spraw związanych z planowanym podłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej.
W kontekście wszystkich wyżej wymienionych problemów należy dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że decyzje MPEC weryfikowane są przez inne instytucje. Każdy, wydany przez spółkę miejską brak zgody na przyłączenie jest weryfikowany przez Urząd Regulacji Energetyki, a wszelkie procesy inwestycyjne są skrupulatnie nadzorowane.
MPEC organizuje cykl spotkań, podczas których jego przedstawiciele będą wyjaśniać najczęstsze przypadki odmownych decyzji, uzasadniać ich powody oraz sugerować inne możliwości, jakie pozostają zainteresowanym w przypadku likwidacji paleniska węglowego.
„Osobom, które likwidują piec węglowy, a nie mogą być podłączone do miejskiej sieci, proponujemy skorzystanie z oferty innych dostawców ciepła, z którymi współpracujemy w ramach projektu Bezpiecni. Właśnie po to została uruchomiona nasza kooperacja, aby rozsądnie i w przemyślany sposób wprowadzać zmiany w Krakowie. Nie możemy rozpoczynać inwestycji, które nie mają uzasadnienia ekonomicznego bo ich kosztami byliby obciążeni ci mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje mieszkania ciepłem z miejskiej sieci" – dodaje Renata Krężel, rzecznik prasowa MPEC.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Niedzielski

Czytaj także
-
Szukasz magazynu do wynajęcia?
Jakie są walory skorzystania z magazynu do wynajęcia? Wynajem magazynu - o czym pamiętać wynajmując powierzchnię magazynową? Jakie...
-
Sterowanie Węzłem Cieplnym w Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Rabczańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Rabce-Zdroju rozpoczęła swoją działalność w marcu 1954 r. Pierwsze...
-
-
-
-