Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-30 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-30
Importujemy coraz więcej węgla energetycznego

Importujemy coraz więcej węgla energetycznego
Warunki rynkowe nie sprzyjają importowi: ceny węgla, koszty frachtów są wyższe, a złoty jest słaby. Opłaca się zatem eksportować a nie importować. Co więcej, ceny importowanego węgla są wyższe od krajowych. Jednak z roku na rok import węgla zauważalnie rośnie.
Polski eksport węgla jest natomiast coraz mniejszy, choć popyt na ten surowiec stale rośnie. Wynika to z braku surowca, który można byłoby eksportować. W ubiegłym roku Węglokoks - największy polski eksporter - wysłał za granicę 8,7 mln ton węgla, z czego 7,8 mln ton stanowił węgiel energetyczny. W tym roku eksport będzie o połowę mniejszy i sięgnie najwyżej 4,5 mln ton, w tym 3,8 mln ton węgla energetycznego.
Prognozowany zmierzch ery węgla jako nośnika energii elektrycznej wydaje się zupełnie nieadekwatny do obecnej sytuacji na rynku energetycznym. W ubiegłym roku światowe wydobycie węgla wzrosło o 10%, a międzynarodowy handel tym surowcem o 12 %. Większą część (5,8 mld ton w roku 2010) stanowił węgiel energetyczny.
Węgiel wciąż spełnia niezmiernie istotną rolę w produkcji energii elektrycznej na świecie i w coraz większym stopniu staje się towarem międzynarodowym - przedmiotem światowego handlu. Unia Europejska zaimportowała w ubiegłym roku 134 mln ton węgla. Najwięcej - ponad 31 mln ton Niemcy, blisko 20 mln ton Wielka Brytania i ponad 17 mln ton Włochy. Rok wcześniej import węgla do UE wyniósł 125 mln ton. Prognozowane jest natomiast zmniejszenie importu przez Chiny i Japonię.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- GazetaPrawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uprawnienia SEP bez tajemnic: jak przygotować się do egzaminu i zdać za...
Uprawnienia SEP są bardzo cenne, otwierając drzwi do kariery w wielu branżach, tj. elektrycznej, grzewczej i gazowej. Dysponując takim...
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
-
-