Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-10-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-10-21
IGCP: zamiast budować elektrociepłownie wystarczyłoby zmodernizować stare
Bloki budowane w Opolu będą miał moc 1,8 tys. MW
Bloki budowane w Opolu będą miał moc 1,8 tys. MW

Według Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP) modernizacje i budowa nowych układów skojarzonych (kogeneracji) dałyby nawet 5 tys. MW mocy elektrycznej, czyli ponad dwa i pół razy więcej niż dostarczą bloki budowane w Opolu.

"Niewykorzystanie tkwiącego w kogeneracji potencjału może doprowadzić do sytuacji, w której po 2020 roku zabraknie nam mocy elektrycznych. Jeśli branża nie otrzyma odpowiednich zachęt, to niektóre planowane dziś i konieczne inwestycje w ogóle nie ruszą" – komentuje Jacek Szymczak, prezes IGCP.

Rząd przywrócił wsparcie dla kogeneracji gazowej i węglowej, jednak nie wiadomo, czy będzie ono obowiązywać również po 2018 roku. "Inwestycje w energetyce zwracają się w okresie nawet kilkudziesięciu lat. Dlatego podstawowym warunkiem dla każdego inwestora jest stabilne i przewidywalne otoczenie prawne, w tym system wsparcia" – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum Power and Heat Polska.

Ministerstwo zapowiada, że model pomocy powstanie zgodnie z dyrektywą unijną, czyli do końca 2015 roku. W praktyce oznacza to, że najpóźniej w przyszłym roku powinny wejść w życie odpowiednie regulacje prawne. Opracowywany system ma wybiegać poza 2018 rok, tak aby stymulować nowe inwestycje w elektrociepłownie, przy możliwie najniższym obciążeniu kosztami odbiorców, ale nie dłużej niż przez dziesięć lat, zgodnie z wytycznymi Unii.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także